Bratislava 20. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Robert Tappert)
 
Poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana a niekdajší minister financií SR Ivan Mikloš uviedol, že existujú obavy, že v budúcom roku bude v Európe ohrozená prosperita a mier aj na základe čoraz väčšej podpory populizmu a nacionalizmu.

Na snímke z roku 2015 Ivan Mikloš

Mikloš v komentári pre denník SME zhrnul, že existuje síce mnoho ekonomicko-politických prognóz pre rok 2019, no je podľa neho ťažké veriť jednej či druhej strane. Zaujala ho však predpoveď istej veštice z Bulharska, ktorá sa vraj v minulosti v mnohých veciach nemýlila, a ktorá na budúci rok cíti “kolaps Európy”.
“Baba Vanga, bulharská veštica, ktorá zomrela v roku 1996 a (vraj) úspešne predpovedala okrem iného aj pád dvojičiek, vzostup Daeš, brexit či nástup Trumpa, údajne na rok 2019 predpovedala ekonomický kolaps v Európe, pokus o atentát na Putina, veľké cunami v Ázii a Trumpovo ohluchnutie v dôsledku choroby,” dodal na margo prognóz Miloš s tým, že Baba Vanga by mohla mať pravdu najmä v súvislosti s kolapsom Európy, k čom podľa neho napomáha “démon populizmu, nacionalizmu, izolacionizmu a xenofóbie,” ktorý vraj opanoval starý kontinent.
“Pričom je viac a viac zrejmé, že tí, ktorí sa vezú na tejto vlne, vedia len búrať, ale nie stavať, vedia, čo nechcú, ale nevedia, čo chcú, vedia problémy pomenúvať, ale nevedia ich riešiť,” doplnil bývalý šéf rezortu financií s tým že to dokazuje situácia okolo brexitu či napätie vo Francúzsku. V tejto súvislosti Mikloš označil prezidenta Francúzska Macrona za “najväčšiu nádej európskej a svetovej liberálnej demokracie”.
“Podľa môjho názoru tu sú niektoré riziká pre mier, ktoré by nám mali robiť naozajstné starosti, ale reálne rizikové faktory – také, ktoré už skutočne spôsobili katastrofy typu svetových, náboženských či občianskych vojen – si stále odmietame v plnej hrôze predstaviť,” pomohol si Miloš citáciou profesora Stevena Pinkera, podľa ktorého sú aj teraz aktuálnymi hrozbami pre mier v Európe narcistickí vodcovia, stádovitosť ľudí, túžba po dokonalej spravodlivosti, či rôzne utopické ideológie.
 
 
 
Príspevok Mikloš verí predpovediam baby Vangy o páde Európy v budúcom roku. Má aj svoju teóriu o tom, čo bude príčinou zobrazený najskôr Hlavné správy.