Bratislava 25. septembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot HNonline)
 
Bývalý minister financií SR, v súčasnosti poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana, vo video rozhovore pre Hospodárske noviny uviedol, že sociálne opatrenia súčasnej vlády sú len Ficovým kupovaním si popularity. Dodal, že za súčasným vysokým ekonomickým rastom sú najmä reformy predošlých pravicových vlád

Na snímke Ivan Mikloš

“Nevyužili sme dobré časy na to, aby sme ozdravovali ekonomiku a zvyšovali konkurencieschopnosť, tak sa nám to vypomstí. Vidíme akým spôsobom konkrétne Robert Fico, ktorý je stále najvplyvnejší politik na Slovensku aj keď nie je premiérom, si ide kupovať popularitu obedmi zadarmo, vlakmi zadarmo a podobne, ktoré bude potom veľmi ťažko rušiť po ďalších voľbách,” uviedol Ivan Mikloš s tým, že podľa neho nie je najhoršie to, že stále nemáme úplne vyrovnaný rozpočet, ale skôr to, že sa nevyužili ekonomicky pozitívne roky s vysokým rastom, “vďaka reformám, ktoré boli urobené predtým” na vytvorenie si predpokladov na úspešnosť v budúcnosti aj v súvislosti s možnými budúcimi ekonomickými krízami.
Mikloš tiež komentoval tvorbu nového štátneho rozpočtu pre budúci rok, ktorý má byť predstavený v októbri. “Je smutné, že napriek tomu, že od roku 2006 máme rekordný nárast verejných príjmov, napriek tomu neboli ministerstvo financií a vláda schopní dodržať svoj vlastný záväzok, ktorý si dali, a to dodržať vyrovnaný rozpočet do roku 2017,” uviedol bývalý minister financií s tým, že vláda potom v roku 2017 posunula tento cieľ na rok 2019.
“A to aj napriek tomu, že za roky 2014 až 2017 boli výdavky aj príjmy vyššie o 15,7 miliardy eur ako boli rozpočtované na tieto roky.” Podľa Ivana Mikloša tak bolo v systéme omnoho viac peňazí ako vláda predpokladala. “Napriek tomu neboli schopní splniť svoj vlastný cieľ,” zopakoval. Podľa neho nebude dodržaný ani vyrovnaný rozpočet do roku 2019, keďže ako povedal, tento rok budú politici vládnej koalície míňať ešte viac s blížiacimi sa parlamentnými voľbami v roku 2020.
Dodal, že keď sa vláda snaží o vyrovnaný rozpočet je potrebné sa pozrieť aj na to, akým spôsobom to robí. “Ak sa to deje zvyšovaním odvodov a daní je to zle,” pripomenul Mikloš. Podľa jeho názoru vysoký rast je dôsledkom najmä reforiem pravicových vlád.
Uviedol aj štatistiku, že v období rokov 2006 až 2016 vzrástli verejné výdavky na Slovensku až o 90 percent, zatiaľ čo priemer Európskej únie bolo niekde na hranici 25 percent. “Vláda mala k dispozícii obrovské množstvo zdrojov a bavme sa o tom, ako boli tieto peniaze použité, či sa investovalo napríklad do zvyšovania úrovne vzdelávania, keď vieme, že naša veda a celé školstvo je výrazne poddimenzované.”
Mikloš začiatkom septembra vyhlásil, že ďalšia ekonomická kríza je len otázkou času. Spôsob, ktorým západné finančné centrá na čele so súkromnou FED riešili krízu spred desiatich rokov, bol iba odsunutím problémov, ktoré sa podľa neho čoskoro prejavia oveľa horšou krízou. A priznáva, že to všetko zvýhodňuje bohatých a veľkých oproti chudobným a malým. Súčasne však nemá problém tvrdiť, že všetky iné riešenia okrem liberálnej demokracie sú podvod (viac v článku).
 
Príspevok Mikloš si prisvojuje úspech: Za súčasným vysokým ekonomickým rastom sú najmä reformy predošlých pravicových vlád zobrazený najskôr Hlavné správy.