Praha/Bratislava 9. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Súčasnú politickú situáciu, keď opozícia burcuje verejnosť proti vláde, komentoval niekdajší minister Dzurindovej vlády, Ivan Mikloš, podľa ktorého je riešením krízy vypísanie predčasných volieb. Vyjadril sa tak v rozhovore pre Český rozhlas.
Na snímke Mikuláš Dzurinda (vľavo) a Ivan Mikloš

“Predčasné voľby sú jediným skutočným a legitímnym riešením, aj keď sa nedá stopercentne povedať, že to bude znamenať, že Fico musí stratiť moc,” vysvetľuje Mikloš v relácii Dvadsať minút Rádiožurnálu Českého rozhlasu. Súčasný poradca ukrajinskej vlády pripúšťa, že ani opozícia nie je tým ideálom, ktorý Slovensko potrebuje. Avšak v situácii, v ktorej sa krajina nachádza, je akákoľvek vláda zložená z dnešnej opozície rádovo lepším riešením.
“Neexistuje nezávislá inšpekcia, ani nezávislosť vyšetrovateľov. Nikdy sa nič nevyriešilo,” hovorí v súvislosti s mierou korupcie, ktorá sa na Slovensku stále zvyšuje. A práve v tejto oblasti by podľa neho opozícia urobila zásadnú zmenu. Zmena podľa Mikloša nie je možná, ak sa nevyvodí politická zodpovednosť. “Jedine voľby ukážu, do akej miery sa ľudia na slovenských stotožňujú s nevyhnutnosťou zmeny,” uzatvára.
Na otázku, či na Slovensku teraz prebieha puč Miloš uviedol, že takúto interpretáciu ponúkol premiér Fico, no podľa neho je “nezmyselná”. “Po tom všetkom je úplne logické a prirodzené, že opozícia poddala návrh na odvolanie vlády. Premiér odmieta akékoľvek vyvodenie zodpovednosti a útočí. Ide podľa mňa o legitímne správanie sa prezidenta a opozície,” povedal Mikloš.
Premiér FIco v nedeľu položil otázku, či za krokmi opozície a prezidenta v pozadí nestojí americko-maďarský miliardár Soros. Podľa Mikloša ide o konšpiráciu, pričom to dokazuje paniku a bezvýchodiskovú situáciu vládneho Smeru-SD. “Ukazuje to, že za každú cenu sa chcú udržať pri moci, aj za cenu strhnutia masky proeurópskeho politika,” dodal. Mikloš tiež uviedol, že Fico zmiernil svoju rétoriku ohľadom Sorosa po tom, čo mu tieto vyhlásenia vyčítal koaličný partner Most-Híd. “Je to dôkaz, že sa nechcú vzdať politickej moci.”
Mikloš vyhlásil, že Fico je len “sofistikovaným Mečiarom a že aj skončí ako Mečiar.” Ľudia blízki Ficovi zohrávajú podobnú úlohu ako zohrávali ľudia blízki Mečiarovi. Napríklad v úlohe Lexu môžeme teraz pozorovať Kaliňáka.” Fico je podľa Mikloša populista, ktorý sa neštíti útočiť na opozíciu, na novinárov.