Bratislava 24. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Schválenie pomoci Grécku, pre ktoré SaS Richarda Sulíka povalila vládu, už v tom čase, nemalo žiadnu alternatívu a bolo nevyhnutné. Nevyhnutné bolo aj vytvorenie eurovalu, čo potvrdil aj vývoj odvtedy. Pre TASR to uviedol exminister financií Ivan Mikloš.

Na snímke Ivan Mikloš

“Euroval pomohol vyriešiť krízu a odvrátiť hrozbu nákazy a rozpadu eurozóny nielen v Grécku, ale aj v Írsku, Portugalsku, Španielsku a na Cypre,” zdôraznil. Téma bola podľa jeho slov politicky citlivá, a tak sa dalo predpokladať, že ju populisti rôzneho druhu využijú a zneužijú.
“Skôr sa to však čakalo od populistickej opozície, tak ako to nakoniec bolo vo všetkých krajinách eurozóny. Výsledkom Sulíkovho politikárčenia a populistického zneužitia tejto citlivej témy však bolo len povalenie vlastnej vlády a návrat Ficovho Smeru, ktorý trvá dodnes,” doplnil Mikloš.
Grécko v pondelok (20.8.) úspešne ukončilo svoj posledný trojročný záchranný program schválený v auguste 2015, ktorý mu pomohol prekonať dlhovú krízu. Oznámil to v pondelok záchranný fond eurozóny – Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM).
 
Príspevok Mikloš: Pomoc Grécku a vytvorenie eurovalu bolo nevyhnutné zobrazený najskôr Hlavné správy.