Soul 10. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)
 
Juhokórejská ministerka zahraničných vecí Kang Kjong-wha v stredu oznámila, že americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo nie je spokojný s dohodou, ktorú Južná a Severná Kórea dosiahli minulý mesiac, informovala agentúra AP

Na snímke Mike Pompeo

Kang Kjong-wha potvrdila správy japonských médií, podľa ktorých sa Pompeo nahlas sťažoval na dohodu, ktorú Južná a Severná Kórea uzavreli minulý mesiac v severokórejskom Pchjongjangu. Nešpecifikovala však, čo konkrétne Pompea znepokojilo. Americký minister zahraničných vecí mal podľa nej k obsahu dohody viacero otázok.
Dohoda, ktorá má za cieľ znížiť napätie medzi oboma krajinami, zahŕňa vytvorenie nárazníkovej zóny pozdĺž pevninskej a morskej hranice medzi krajinami, ako aj bezletovej zóny, aby sa predišlo prípadným potýčkam. Krajiny sa dohodli aj na zníženiu výzbroje a počtu stráží na hraniciach a odstránenie mín z lokalít v demilitarizovanej pohraničnej zóne.
Pripomienky juhokórejskej ministerky zahraničných vecí môžu podľa AP vyvolať špekulácie, že Washington nesúhlasil s celým znením dohody ešte pred jej podpísaním.
Kang Kjong-wha v stredu informovala aj tom, že Južná Kórea uvažuje o zrušení niektorých svojich sankcií jednostranne uvalených na Severnú Kóreu, aby diplomacia zameraná na zlepšenie vzťahov a upokojenie jadrovej krízy nabrala vyššie obrátky.
 
Príspevok Mike Pompeo nie je spokojný s obsahom dohodou medzi Severnou a Južnou Kóreou zobrazený najskôr Hlavné správy.