Bratislava 5. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Rok 2016 bol pre aktivity Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) úspešný a komora v plnom rozsahu plnila svoje poslanie aj stanovené ciele. Uviedol to dnes v Bratislave na hodnotiacej tlačovej konferencii predseda SOPK Peter Mihók.

Na snímke predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory a predseda SOPK Peter MihókNa snímke predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory a predseda SOPK Peter Mihók

Komora podľa neho tento roka zorganizovala 29 misií do zahraničia, na ktorých sa zúčastnilo vyše 140 slovenských firiem. Na strane druhej prijala SOPK a jej regionálne komory 21 obchodných misií zo zahraničia. Podieľala sa tiež na organizovaní účastí slovenských podnikateľských subjektov na zahraničných, ale aj domácich veľtrhoch a výstavách.

Dôležitá bola podľa Mihóka činnosť komory aj v oblasti vzdelávania a poradensko-konzultačných služieb, pri pripomienkovaní legislatívnych návrhov, ako aj vo vydávaní obchodných dokladov vyžadovaných v medzinárodnom obchode.

Aktívny bol aj Rozhodcovský súd, ktorý v sledovanom období riešil žaloby v celkovej výške 4,440 milióna eur, z toho žaloby s medzinárodným prvkom vo výške 1,125 milióna eur.

Predseda SOPK vzhľadom na svoje pôsobenie v medzinárodných štruktúrach obchodných komôr často cestuje do zahraničia a podľa jeho slov všade hodnotia aktivity Slovenska v súvislosti s predsedníctvom v Rade EÚ vysoko pozitívne.

“Ohlasy na predsedníctvo Slovenska sú pozitívne. Sú výrazne pozitívne z hľadiska tém, ktoré sme dokázali nastoliť, ktoré boli diskutované. Samozrejme, Slovensko nemôže ovplyvniť ich riešenie. Aj predsednícka krajina má len svoj hlas a svoju váhu. Dôležité je, že orientuje polročné obdobie na určité priority, ktoré sú dôležité z hľadiska celej únie, ale aj z hľadiska predsedníckej krajiny a veľmi vysoko pozitívne je hodnotené celkove to organizačné aranžmán, ktoré je robené okolo jednotlivých kľúčových zasadaní na území Slovenskej republiky,” doplnil Mihók.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.