Bratislava 24. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Nezaradený poslanec parlamentu Jozef Mihál patriaci medzi zakladateľov hnutia Spolu-OD vysvetlil, ako sa koalícia PS/Spolu, ktorá sa po voľbách chystá pri kormidle štátu vystriedať Smer-SD, bude stavať k otázkam daňovej politiky.

Na snímke Na snímke poslanec Jozef Mihál (SaS)

Mihál v blogu vysvetlil, že z nedávno zverejneného programu PS/Spolu vyplýva, že progresívci nechystajú Slovákom výrazne zvyšovať dane. “V prvom rade, v žiadnom prípade nechceme zvyšovať celkové daňovo-odvodové zaťaženie ľudí či firiem. Chceme však meniť nastavenie jednotlivých daní, meniť daňový mix. Menej bude zaťažená práca a podnikanie, viac poškodzovanie životného prostredia či zdravia.”

“Úprimne, bol by zlý nápad zvyšovať dane v situácii, keď štát nevie vyberať tie existujúce. Nestačím sa diviť, ak pri stámiliónových investíciách do informačných systémov Finančnej správy stále dochádza k obrovským daňovým únikom pri výbere DPH. Zdravý rozum, ktorý je zadarmo, predsa stačí na to, aby štát nedával miliónové vratky DPH podozrivej firme, ktorá vznikla predvčerom, a jej majiteľmi sú evidentne biele kone kdesi z Tuniska. A kalkulačka za päť korún stačí na to, aby ste rozoznali úniky na cle na podhodnotenom tovare dovezenom z Ázie. Alebo sa mýlim?” Popisuje súčasné problémy pri výbere daní Jozef Mihál.

Exminister práce za SaS v blogu, ktorý zverejnil portál Hospodárskych novín pokračoval tým, že PS/Spolu prdsa len uvažuje o zopár nových daniach. “Naša koalícia presadzuje zavedenie novej digitálnej dane v súlade s trendom v EÚ. Nie je v poriadku, ak internetové giganty zarábajú na Slovensku, ale dane tu neplatia. Hovoríme ďalej o dani z ťažby dreva, o dani z bilbordov, hazardu a z nezdravých nápojov. Hovoríme aj o novom daňovom mixe, na základe ktorého sa majú financovať samosprávy.”

Dodal, že plánom koalície PS/Spolu je znížiť zaťaženie práce kombináciou nižšej dane z príjmu a nižších zdravotných odvodov, s väčším dôrazom v znevýhodnených regiónoch, kde ich pozitívne pocítia aj zamestnávatelia.

“Nižšie dane dosiahneme prostredníctvom vyššieho nezdaniteľného minima. Nižšie zdravotné odvody zamestnancov a zamestnávateľov recuscitáciou odvodovej odpočítateľnej položky. Znížime aj minimálne odvody živnostníkov s najnižšími príjmami. Firmy, najmä v okresoch s najvyššou nezamestnanosťou, sa môžu tešiť na takzvanú estónsku daň. Teda nulovú daň, ak budú zisk investovať.”

Jozef Mihál avizuje, že ppatrenia na zníženie zaťaženia práce PS/Spolu nadviaže automaticky na rast minimálnej mzdy, aby nedochádzalo k zvyšovaniu príjmov štátu na úkor zamestnancov. “Výsledná miera zníženia bude závisieť od ekonomických podmienok a miery zvýšenia úspešnosti výberu daní. O čo viac sa zlepší výber daní, o to viac sa s týmto úspechom podelíme a znížime daňovo-odvodové zaťaženie.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj