Migrantov na FOTO neodrádza ani silný mráz: Situácia v táboroch je vážna

Stany a provizórne obydlia v niektorých utečeneckých táborov sú podľa Európskej komisie v zime nedostačujúce. Husté sneženie a mrazy skomplikovali aj situáciu v Grécku a migranti čelia núdzovým opatreniam. Teploty hlboko pod bodom mrazu sú neznesiteľné.

Migrantov na FOTO neodrádza

V dôsledku mrazu sa na Jadranskom mori a Dunaji objavil ľad a mnohé menšie rieky, jazerá a rybníky zamrzli. Čiernohorský prístav Bar v južnej časti Jadranského mora v sobotu pre nepriaznivé počasie uzavreli a v susednom Chorvátsku prerušili na niekoľko dní námornú dopravu.

Migrantov na FOTO neodrádza

Niekoľko tisíc migrantov v Srbsku súhlasilo s umiestnením v azylových centrách krajiny, ale stovky  túto ponuku odmietli a hľadajú možnosti, ako pokračovať v ceste do západnej Európy. V opustenom colnom sklade pri autobusovej stanici v Belehrade zostalo napriek mrazu niekoľko stoviek migrantov prevažne z Afganistanu a Pakistanu, ktorým humanitárni pracovníci porozdávali vyhrievače, pokrývky, teplé oblečenie a jedlo v snahe udržať ich v teple. 

Migrantov na FOTO neodrádza

Migrantov na FOTO neodrádza

„Niekoľko najbližších dní bude kritických a zdravotný stav týchto ľudí sa celkom isto zhoršuje,“ povedal vedúci misie Lekárov bez hraníc (MSD) v Srbsku Stephane Moissaing. V niekoľkých okresoch na juhu a juhozápade Srbska vyhlásili núdzový stav. Prístup do desiatok dedín na náhornej planine Pešter znemožnil sneh, asi 100 ľudí museli záchranári evakuovať. Úrady uviedli, že zamrzlo 70 kilometrov vodovodného potrubia. V susednom Bulharsku podľa polície zomreli v horách pri hraniciach s Tureckom  dvaja muži z Iraku a jedna Somálčanka na podchladenie, keď sa pokúšali pokračovať v ceste do Európy.

Migrantov na FOTO neodrádza

ZDROJ >>

Komentujte :)