Francúzsko 28. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Corentin Escaillet)

V blízkosti francúzskeho prístavného mesta Calais, vznikajú nové ilegalné tábory. Migranti sa sem začínajú hromadne vracať.

Ilustračné fotoIlustračné foto

V blízkosti bývalého tábora, známeho aj pod názvom ”džungla” už vznikli prvé neoficiálne osady so stovkami obyvateľmi. Vyzerá to tak, že situácia sa vracia do starých koľají. Utečenci žijú v provizórnych táboroch, prístrešky si zhotovujú z plachiet a kusov dreva, životné podmienky sú to veľmi nízke.

Vláda pred dvomi mesiacmi ”džungľu” rozpustila, a utečencov rozdelila do jednotlivých utečeneckých centier po celom Francúzsku.

Väčšina migrantov ktorý sa vrátili, sú neplnoletý utečenci, ktorým ministerstvo vnútra zamietlo žiadosť o azyl. Teraz sa pravdepodobne rozhodli dostať sa do Veľkej Británie ilegálne.

Dobrovoľník francúzskej charity Terre d’Errance Julien Muller sa vyjadril k táboru, ktorý sa nachádza pri dedine Norrent-Fontes, približne 30 kilometrov od Calais.

”Vracajú sa sem nielen deti, ale aj dospelí. Niektorý z nich čakajú už dva mesiace na to, aby vôbec mohli požiadať o azyl. Táto možnosť im doteraz nebola daná, a oni to vzdali,” cituje Mullera denník The Independent

Zarážajúce je, že francúzske úrady, existenciu týchto ”skrytých” táborov odmietajú.

Samuel Poništ

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.