Kyjev 20. októbra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Včerajšok ukázal, že v súboji poslancov parlamentu s protestujúcimi tí druhí zatiaľ prehrávajú na plnej čiare. Majú síce zdanlivú prevahu a držia poslancov v „zajatí“ v budove parlamentu, ale tí doposiaľ nesplnili ani jednu požiadavku demonštrantov


Ukrajinské médiá prízvukujú, že aspoň zatiaľ poslanci nepoľavili ani v jednom bode a nesplnili požiadavky „ulice“. Odmietajú robiť zmeny vo volebnom zákone, na Ústavný súd poslali vlastný, ale nie „pouličný“ zákon o poslaneckej imunite, naopak schválili drastickú reformu zdravotníctva a pod.

Novinári píšu, že práve preto sa dav pred budovou parlamentu radikalizuje a stále hlasnejšie sa vyhráža opakovaním Majdanu spred 3 rokov. Práve preto v radoch protestujúcich sa objavuje stále viac príslušníkov Pravého sektoru. A včera po 16. hodine zasa došlo k menším zrážkam medzi demonštrantmi a políciou. Hneď na to mnohí aktivisti začali vyrábať jednoduchšie zbrane – palice, kamene, reťaze a pod. Trochu to začalo zaváňať Majdanom 2014.

Pred 17. hodinou na miesto činu prišiel veľký vodca všetkých ukrajinských národov Michail Saakašvili. Dav začal hlasno skandovať „Porošenko ko….t!“ Policajti to počúvali s kamennými tvárami, ale nereagovali. Veľký gruzínsko-ukrajinský vodca ukázal, aký je demokrat a milovník obyčajných ľudí a naobedoval sa pri spoločnom kotli s demonštrantmi.

Zábery z tzv. Michomajdanu v Kyjeve

V radoch demonštrantov stále kolovala požiadavka: poslancov Najvyššej rady z budovy parlamentu pustia iba vtedy, keď odklepnú všetky návrhy zákonov, ktoré predložili organizátori protestov. O 19. hodine zasa nastal menší rozruch. V úvode mítingu poslanec Jegor Sobolev, ktorý je na strane demonštrantov, požiadal, aby všetci išli k budove administrácie prezidenta a požiadali ho, aby podpísal zákon o vytvorení protikorupčného súdu. Obecenstvo sa však akurát navečeralo a nikomu sa nechcelo trepať pred Prezidentský palác, takže táto iniciatíva zostala bez odozvy…

Video

Na mítingu vystúpilo niekoľko protestujúcich, väčšina vyzývala pokračovať v mierovom proteste a neprovokovať políciu a Národnú gardu. Poslancov však nešetrili a dávali im dosť „štipľavé nálepky“. Po 20. hodine vystúpil Veľký Micho. Ako vo väčšine prípadov rečnil v ruštine. Označil Porošenka za zbabelca a vyhlásil, že mu demonštranti „vezmú peniaze…“  O 20.30. hod. sa skupina asi 150 ľudí predsa len vybrala na cestu od budovy Najvyššej rady k budove Administrácie prezidenta na Bankovej ulici v centre Kyjeva. Komu tam chceli odovzdať protestný list o takomto čase – nočnej ochranke?…

K budove Administrácie prezidenta demonštrantov nepustili: budovu strážil kordón policajtov zložený z 5 „vrstiev“… O deviatej večer skupina neúspešných „turistov“ otočila späť a išla k budove parlamentu. Po 22. hodine si demonštranti urobili „zohrievacie kolo“: neskoro večer sa zohrievali alkoholom a tancami na asfalte…

Menší vzruch nastal štvrťhodinku pred polnocou. Aktivistov, ktorí niesli „stavebný materiál“, z ktorého budovali stany, obkľúčili policajti. Aktivisti začali kričať „Hanba, hanba!“. Iní protestujúci sa vyzbrojili štítmi a pripravili sa brániť svojich kamarátov. Dvaja poslanci – Jegor Sobolev a Semen Semenčenko krátko po polnoci prišli na miesto činu a varovali demonštrantov, aby nereagovali na provokácie, a policajtov presviedčali, aby neútočili na demonštrantov.

O hodinku polícia odvolala blokádu stanového táboru. Noc zasa bola dosť pokojná…

Čo je však na celom režime na Ukrajine trochu smiešne, je fakt, že poslanci Najvyššej rady musia nosiť parochne a falošné fúzy, aby sa nedostali do rúk protestujúcich v Kyjeve, píšu ukrajinské Vesti.

“To nie je vtip. Parochne, falošné fúzy a dokonca aj falošné obočie. To všetko môže zmeniť vzhľad, “vyhlásil poslanec Sergej Kaplin. Konkrétne hovorili o tom, že v utorok ochránka priviedla do Rady prestrojeného Olega Ljaška.

Niektorí poslanci sa ozbrojili a najali dodatočnú ochranu. Okrem toho využívajú tri podzemné východy z budovy parlamentu.

Ako povedal v besede pre Vesti odborník na bezpečnosť Štefana Šabovta, mnohí poslanci sa seriózne začali starať o svoju bezpečnosť.

“Pozrite sa na to s akou ochranou prichádza Parubij, Turčynov, s akou eskortou sa pohybuje Ljaško,” povedal a dodal, že všetci si už dávno zaobstarali obrnené autá.

Kvôli protestujúcim už bolo zranených niekoľko poslancov Rady.
Eugen Rusnák