Brusel 11. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Belgický premiér Charles Michel uviedol v stredu na summite NATO, že ide o “kritické” zasadnutie hláv vlád a štátov Aliancie, lebo v hre je zachovanie “jednoty a solidarity” tohto obranného zoskupenia.

Na snímke belgický premiér Charles Michel

Premiér Belgicka, na ktorého území sa nachádza sídlo NATO, pred novinármi uviedol, že jednota medzi členmi Aliancie bola skutočne narušená, a to najmä po naliehaní amerického prezidenta Donalda Trumpa na európskych spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu.
Belgicko je z hľadiska vojenských výdavkov na konci rebríčka členských krajín – má ďaleko do cieľa vyčleniť v národnom rozpočte na obranu dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Michel však na úvod summitu uviedol, že jeho krajina prestala škrtať výdavky na obranu a rozhodla sa pre “investičnú stratégiu”, ktorá má zaručiť, že rezort obrany zaistí potrebnú bezpečnosť a stabilitu.
Michel, ktorý ako premiér hostiteľskej krajiny dostal na úvod summitu priestor na privítanie hostí, nezabudol použiť futbalovú terminológiu. S odkazom na utorňajší semifinálový zápas s Francúzskom na majstrovstvách sveta v Rusku upozornil, že tak, ako to platí vo futbale, aj NATO potrebuje teraz, viac ako kedykoľvek predtým, fair play a tímového ducha.
Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa vo všetkých svojich vyjadreniach snaží vystupovať zmierlivo a v duchu jednoty Aliancie. Ústretovosť voči požiadavkám Spojených štátov na vyššie obranné výdavky a spoločné zdieľanie nákladov na chod Aliancie zdôvodnil slovami, že spojenci by to nemali robiť preto, aby “sa zapáčili Amerike”, ale preto, že je to v záujme všetkých členov.
 
Príspevok Michel: Podobne ako vo futbale, aj v NATO sú dôležité fair play a tímový duch zobrazený najskôr Hlavné správy.