Bratislava 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Rokovania s Veľkou Britániou sú absolútne jedinečné a výsledok týchto rokovaní bude mať rozsiahle hospodárske, sociálne a právne dôsledky. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier to povedal v utorok po rokovaniach so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom.
Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (vpravo) a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier

“Všetkých 27 členských krajín spolu s inštitúciami zastáva jednotný postoj. Sme jednotní v podpore ochrany práv občanov,” pokračoval Barnier.
Aj preto, že v Británii žije približne 90.000 Slovákov, je prioritou Európskej únie ochrana týchto občianskych práv. “Záväzky 28 krajín sú záväzkami 28 krajín,” konštatoval.
“Navrhli sme tri termíny na následné kolá rokovaní. V nasledujúcich dňoch budeme hľadať vhodné termíny, pretože musíme dosiahnuť pokrok, aby sme stihli decembrový termín,” povedal na margo ďalšieho kola rokovaní Barnier. Dodal, že v priebehu hodín či dní obe strany spresnia obsah a termín ďalších vyjednávaní.
Hlavnými témami rozhovoru Barniera s Korčokom bol najmä priebeh rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a otázka budúcnosti eurobloku. Hovorilo sa tiež o ďalších krokoch, ktoré môžu urýchliť tempo negociácií medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.