Dnepr, Zaporožje, 23. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Michail Saakašvili poďakoval primátorovi Dnepra za to, že zrušil zákaz pohybu pojazdných cirkusov vo svojom meste, a prišiel do tohto mesta. Na oplátku navrhol primátorovi, aby ten vystúpil so skupinou „Nadupaní lotri“…

Na snímke Michail Saakašvili
Na snímke Michail Saakašvili
Na snímke Michail Saakašvili

Narážal tým na policajtov, ktorí obkľúčili miesto „stretnutia vodcu s ľudom“ v centre mesta. Ale policajti sa príliš nezapotili a iba dozerali na to, aby nedošlo k stretom priaznivcov a odporcov túlavého Gruzínca. Na stretnutie s Michailom Saakašviliom prišlo asi 300 zvedavcov, pričom asi polovicu prítomných, ako podčiarkli všetky miestne média, tvorili členovia Saakašviliho strany Ruch nových síl, ktorí priniesli vlajky a transparenty. Domáce média jeho príchod stretli ironickými a sarkastickými článkami…
Míting 20. septembra „vodca“ začal zostra, hneď vytýčil oboch nepriateľov Ukrajiny: „Ukrajina má dvoch nepriateľov – korupciu a Putina,“ podčiarkol. Prisľúbil, že hlavné udalosti sa odohrajú 17. októbra v Kyjeve, kde predovšetkým nový vodca a jeho ľudia požiadajú o vytvorenie protikorupčného súdu, zrušenie poslaneckej imunity a prijatie nového volebného zákona. Saakašvili tvrdil, že dodnes mu neukázali „papier“, ktorý svedčí o tom, že ho zbavili ukrajinského občianstva.
Už na druhý deň, 21. septembra, Michail Saakašvili vystúpil na podobnom mítingu v meste Zaporožje. Podobal sa ako vajce vajcu. Excentrický Gruzínec s rovnakou horlivosťou predniesol rovnaké prejavy, sľúbil rovnaké sľuby a na adresu vlády vyslovil rovnaké vyhrážky. Presne ako na predošlých mítingoch v Dnepre, Černovcoch a pod.

Na snímke Michail Saakašvili

Zaporožje stretlo hosťa obrovským množstvom plagátov po celom meste, v ktorých sa hovorilo o tom, že „klaun prišiel…“ Plagáty s tým jemnejším obsahom informovali: „Choďte privítať známeho gruzínskeho politického klauna, ktorý zavíta do nášho mesta. Je to obľúbenec protestných somárov a idiotov…“
Stretnutie sa uskutočnilo bulváre Ševčenka. Zasa prišlo asi 300 ľudí a zasa približne polovicu divákov tvorili členovia strany Micha Saakašviliho Ruch nových síl. Veľký vodca meškal vyše hodiny. Aby sa jeho priaznivci príliš nenudili a náhodou sa nerozišli, cez reproduktory pre nich púšťali veselé pesničky.
Zaporožské média s humorom a sarkazmom popisujú nasledovné udalosti. O hodinu prišiel Veľký Micho, predniesol svoju tradičnú nadšenú reč, ktorú do bodky a do písmena zopakoval a mohol pokojne pustiť aj záznam mítingov z iných miest – aspoň by si ušetril hlasivky… Najviac novinári ironizovali nad tým, že Saakašvili stále opakuje, že je ochotný zomrieť pre Ukrajinu a jeho ľud. Pýtajú sa, prečo nechce zomrieť pre rodné Gruzínsko a gruzínsky ľud?..

Na snímke Michail Saakašvili

Najpodrobnejšie zaporožské noviny popisujú ukončenie mítingu a nasledovné dobrodružstva Micha. Po polhodinovom mítingu sa rozlúčil s občanmi a chcel nastúpiť do svojho luxusného Lexusu. Ale poradcovia z jeho štábu mu naznačili /novinári to počuli na vlastné uši/, aby „ešte trochu komunikoval s ľudom…“ Micho sa rozhodol nastúpiť do autobusu a povoziť sa s „ľudom“. Pretože autobusy boli plné a zo sebou Micho mal zopár desiatkov svojich ľudí /administratíva, pomocníci, ochranka a pod./, takmer polhodinu čakal, kým príde poloprázdny autobus, aby sa tam všetci zmestili.
Konečne prišiel poloprázdny autobus, Micho so svojim štábom a „ľudom“ sa natlačil do autobusu, trochu sa v ňom povozil, vystúpil, vydýchol si, nastúpil do svojho luxusného Lexusu a odfrčal preč – pripravovať sa na nový míting v inom meste – ale zasa s tými istými frázami, tými istými vyhrážkami a tými istými sľubmi…
Eugen Rusnák
 
Videá si môžete pozrieť tu:
Dnepropetrovsk


Zaporožje

 
Príspevok Michail Saakašvili v Dnepre a Zaporožji: Predniesol rovnaké prejavy, sľúbil rovnaké sľuby a na adresu vlády vyslovil rovnaké vyhrážky zobrazený najskôr Hlavné správy.