Vilnius 12. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Michail Saakašvili)

Exprezident, exgubernátor, človek bez občianstva Michail Saakašvili počas svojej zástavky v Litve poskytol pozoruhodný rozhovor litovskej televízii a v relácii „V centre pozornosti“ porozprával o súčasnej situácii na Ukrajine.
Na sníme

Vyhlásil, že na Ukrajine vládnu oligarchovia a korupčníci, ale politici, poslanci a ministri sú iba babky. Porozprával o tom, prečo už nie je gubernátorom Odesy, nie je kamarátom Porošenka a prečo musel utekať z Ukrajiny. Tvrdil, že prezident Porošenko je jeden z najväčších korupčníkov v krajine. Keďže, podľa Saakašviliho slov, Gruzínec začal bojovať proti korupcii v krajine, hneď sa stal nepriateľom prezidenta.
Vysvetlil, že všetky obvinenia voči nemu boli vymyslené a celá kauza bola dobre zinscenovaná a „dôkazy“ boli sfalšované. Tvrdil, že v súčasnej Ukrajine je to veľmi jednoduché a bežné: „Niekto za mňa vymyslel politickú stranu, napísal nejaké heslá, dokonca sfalšovali môj podpis pod dokumentmi tejto strany. Na Ukrajine sú podobné falzifikáty bežným javom. A potom ma obvinili zo všetkých hriechov. Oligarchovia a korupčníci pocítili nebezpečenstvo a rýchlo sa ma zbavili,“ zdôraznil.
Podčiarkol, že prezident Porošenko, ako povedal, ho „podlo, zbabelo, tajne a protizákonne zbavil ukrajinského občianstva“. Saakašvili tvrdil, že svoju pravdu mieni dokázať na súde a zatiaľ musí cestovať po Európe s neplatným ukrajinským pasom. Moderátor ho upozornil, že je to tiež protizákonne. Saakašvili súhlasil.
„Samozrejme, a čo mám robiť? Ale mnohí chápu, čo sa deje. Napríklad, v USA som sa podrobil pasovej kontrole a neboli ani najmenšie problémy. To isté bolo v Poľsku a tu, v Litve. Niektorí ma označujú za politického lídra, ktorý nemá svoju krajinu. Ale pociťujem podporu ľudí ako na Ukrajine, tak aj v Gruzínsku. Niekoľko dní som strávil v Poľsku a aj tam som cítil podporu,“ tvrdil Michail Saakašvili. .
Problémy mnohých postsocialistických krajín vysvetlil zákernou činnosťou oligarchov: „Postsovietskym krajinám vládnu oligarchovia. Pozrite sa, čo sa deje v Moldavsku, na Ukrajine, v Gruzínsku. Parlamentné a prezidentské voľby v týchto krajinách nič neznamenajú. Moc v rukách majú tí, ktorí majú peniaze. Zároveň riadia médiá, súdnictvo, políciu, tajné služby a pod. Môžu si robiť, čo chcú. Keď príde čas volieb, napíšu tie čísla, ktoré potrebujú a vyhrajú voľby. Všetko sfalzifikujú. Treba povedať, že Putin nepotrebuje nič falzifikovať. Organizuje oficiálne voľby a ničoho sa nebojí, pretože v Rusku všetci vedia, kto je kto. Ale v ostatných krajinách sa všetci tvária, že sú slepí… „ podčiarkol.
Kritizoval súčasné vedenie Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska: „Veď oni si robia srandu zo súčasného systému! Ich systém nemá nič spoločné s demokraciou. Mám otázku: ako chceme zvíťaziť nad Ruskom, ak máme horší systém, ako v Rusku? Potrebujeme jasný, priezračný systém, v ktorom sa ľudia dokážu realizovať. Ako budú bojovať o svoju krajinu, ak sa necítia, že sú jej súčasťou?“ podčiarkol.
Zdôraznil, že ukrajinská „elita“ 25 rokov zabíjala krajinu. „Ukrajinci to zatiaľ prežili – je to hrdinský národ. Na Ukrajine zarábajú iba priatelia Porošenka a samotný prezident. Všetky hlavné vojenské zákazky prechádzajú cez ruky Porošenka a jeho kamarátov. Oligarchovia si myslia, že vojna je veľmi vhodné obdobie, aby si zarobili. A to vlastne aj robia,“ zdôraznil Michail Saakašvili v závere svojho rozhovoru pre litovskú televíznu stanicu.
Eugen Rusnák