Moskva 8. apríla 2019 (HSP/Ukraina/Foto: Facebook)
 
V Rusku živo komentujú prezidentské voľby na Ukrajine vrátane oboch kandidátov. Drvivá väčšina politikov, analytikov a médií tvrdí, že víťazstvo Petra Porošenka by bolo pre Ukrajinu a rusko-ukrajinské vzťahy katastrofou. Nik neočakáva, že prípadne víťazstvo Vladimíra Zelenského vážnejšie zlepší situáciu, ale v hodnotení osoby súčasného ukrajinského prezidenta v Rusku panuje jednotný názor: je to zločinec a vrah

V podobnom duchu charakterizuje Petra Porošenka aj známy ruský ekonóm, analytik, občiansky a politický činiteľ, člen elitného Izborského klubu akademik Michail Deľagin, ktorý v rozhovore pre portál Ukrajina.ru komentoval priebeh ukrajinských prezidentských volieb. V skrátenej forme tento rozhovor prezentujeme našim čitateľom.
 
Malo by Rusko uznať alebo neuznať výsledky volieb na Ukrajine? Ak áno, tak za akých podmienok?
Nemá zmysel klásť žiadne podmienky, pretože ukrajinské vedenie nemôže a ani nechce plniť žiadne dohody a spĺňať nejaké podmienky. Nepatrí sebe. Spojené štáty, rozkazy ktorých plní ukrajinské vedenie, nechcú s nikým rokovať. Preto netreba klamať samých seba.
Treba podotknúť, že žiadne voľby sa na Ukrajine nekonajú. Je to iba menovanie ďalšieho gauleitera v kajine okupovanej nacistami. Mali by sme si uvedomiť, že sme zbytočne uznali režim Porošenka v r. 2014, pretože na to neexistovali žiadne legislatívne dôvody.
Hrubo sme porušili medzinárodné právo, keď sme uznali režim Porošenka. Poškodili sme sami seba: nasledoval rad provokácií, ktoré pokračujú do dnešného dňa. Pritom nemôžeme rokovať s nacistickými zločincami. Nemôžeme s nimi spolupracovať. Nemôžeme priznať nelegitímne procedúry: tieto „prezidentské voľby“ sa nedá ani označiť za voľby.
Ak niekto predsa len chce s nami rokovať, najprv by mal pustiť na slobodu – v rámci dobrej vôle – nielen našich zadržiavaných občanov, ale aj Ukrajincov, ktorí sa stali obeťami politických represií.
 
Ako by ste hodnotili aktivitu Ruska počas týchto volieb?
Nijako. Nevšimol som si žiadnu našu aktivitu. Moji americkí kolegovia vždy spievali mantru o zlom Rusku, ale počas majdanu z ničoho nič začali chváliť ruskú ambasádu v Kyjeve za to, že sa vôbec nemiešala do diania na Ukrajine. Bol to koniec januára 2014 – mesiac pred štátnym prevratom… Rusko slabo reaguje na dianie na Ukrajine.
 
S kým z troch lídrom prvého kola prezidentských volieb by Rusko mohlo rokovať o normalizácii rusko-ukrajinských a o zastavení vojny na Donbase – s Zelenským, s Porošenkom alebo s Tymošenkovou?
Jednoduchšie by sa dalo dohodnúť so Zelenským, pretože ho nedeprimuje ťarcha osobnej rusofóbie.
Porošenko a Tymošenková podliehajú tej protiruskej inercii, ktorej sa nedokážu zbaviť. Keby Tymošenková začala rokovať s nami, poslali by ju do väzenia. Porošenko v zásade nemôže rokovať. Je to nešťastný zlodej ktorého menovali za banditu.
Ale Zelenskij podobnú ťarchu nemá, nie je rukojemníkom svojej predošlej pozície. A polovicu svojho biznisu má v Rusku. Nie je to nijaký úbohý Roshen. Zelenskij má seriózny motív. Na druhej strane problém je v tom, že Zelenskij je majetkom Kolomojského, s ktorým je všetko jasné – a nie preto, že je „židobanderovec“, ako sami seba nazývajú jeho prívrženci, ale kvôli epizóde s „Boeingom“. Dokonca keby sa pokúsil nejako vycúvať, nik ho nepustí z navijaku.
A Zelenskij, ak sa náhodou zbaví kontroly Kolomojského, dostane sa pod kontrolu USA. A v každom prípade zostane gauleiterom daného územia. Pritom treba mať na zreteli, že Zelenskij nemá vlastnú bandu, svoje zložky moci – na rozdiel od Porošenka a Avakova. Veď dokonca sa nedokázal brániť ani vtedy, keď ho napadli nacionalisti.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Michail Deľagin: „Zbytočne sme uznali režim Porošenka v roku 2014. Aj dnes je to iba menovanie ďalšieho gauleitera v krajine okupovanej nacistami“ zobrazený najskôr Hlavné správy.