Mexiko 26. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil návštevu Washingtonu plánovanú na budúci utorok, počas ktorej sa mal stretnúť s novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom

S touto skutočnosťou už oboznámil Biely dom, oznámila dnes jeho kancelária.

Na snímke mexický prezident Enrique Peňa NietoNa snímke mexický prezident Enrique Peňa Nieto

Trump predtým vyhlásil, že Peňa Nieto by nemal cestovať do USA, ak bude Mexiko naďalej odmietať pokryť náklady na múr, ktorý chce nový šéf Bieleho domu vybudovať na južnej hranici Spojených štátov s Mexikom.

“Spojené štáty majú 60-miliardový obchodný deficit s Mexikom,” argumentoval Trump. Ak preto nie je Mexiko ochotné platiť za tento “veľmi potrebný” múr, bolo by lepšie zrušiť nadchádzajúce stretnutie, uzavrel.

Mexický líder ešte v stredu večer vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Trumpa postaviť múr na americko-mexickej hranici, a zopakoval, že jeho krajina za tento múr nebude platiť. Reagoval tak na Trumpov stredajší podpis príslušného výkonného nariadenia.

Už termín podpísania dekrétu o hraničnom múre vnímali v Mexiku ako urážku, pretože práve v tom čase začínali mexickí ministri zahraničných vecí a hospodárstva, Luis Videgaray a Ildefonso Guajardo, vo Washingtone rozhovory o budúcnosti vzťahov medzi oboma krajinami po nástupe novej vlády USA.