Tijuana 26. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christian Torres)
 
Mexiko okamžite deportuje migrantov zo Strednej Ameriky, ktorí sa pokúsili “násilne” prekročiť hranicu z mexického mesta Tijuana do Kalifornie a posilní pohraničné hliadky. Uviedla to v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na mexické ministerstvo vnútra

Ilustračné foto

Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová v nedeľu informovala, že Spojené štáty budú mať aj naďalej “silne” stráženú juhozápadnú hranicu a každý, kto naruší suverenitu USA či poškodí federálny majetok bude čeliť trestnému stíhaniu.
Približne 500 migrantov v nedeľu vyrazilo k hraničnému plotu v obavách, že budú musieť ostať v Mexiku, kým nevybavia ich žiadosti o azyl.
Fotograf AFP uviedol, že migranti sa oddelili od pokojného pochodu na pohraničnom moste a pokúsili sa preliezť kovovú bariéru s cieľom dostať sa na územie Spojených štátov. Podľa agentúry AP americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn. Reportér agentúry opísal, ako ich deti počas zásahu kričali a kašľali.
Mexická vláda uviedla, že udalosti z nedele boli “aktom provokácie”, ktorý “vôbec nepomôže” migrantom dosiahnuť svoj cieľ.
Prezident USA Donald Trump v sobotu informoval, že žiadatelia o azyl snažiaci sa dostať do Spojených štátov cez ich južnú hranicu budú musieť počkať v Mexiku, kým budú ich prípady posúdené. Vo štvrtok znova pohrozil uzavretím hraníc medzi USA a Mexikom na neurčito, ak jeho vláda dospeje k záveru, že Mexiko nemá situáciu na svojej strane pod kontrolou.
Smerom k hraniciam Spojených štátov sa totiž v októbri zo stredoamerických krajín vydali v rôznych skupinách tisíce ľudí. Približne 5000 z nich sa momentálne nachádza v mexickom meste Tijuana na hranici s USA.
 
Príspevok Mexiko deportuje migrantov, ktorí sa pokúsili prekročiť hranicu s USA zobrazený najskôr Hlavné správy.