Brusel 26. októbra 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias)

Za posledných päť rokov zamestnanci Európskej komisie podávajú týždenne najmenej jednu sťažnosť za sexuálne obťažovanie proti svojmu kolegovi, odhalil hashtag #MeTooEU
Ilustračné foto

V roku 2012 došlo k “disciplinárnym konaniam za nevhodné správanie” proti dvadsiatim zamestnancom Komisie pri celkovom počte 65 podaných sťažností, uvádza Telegraph.
Napriek tomu len štyri prípady ročne v priemere vyústili do disciplinárneho konania za posledných päť rokov – čo je menej ako tretina zo všetkých sťažností. Skutočná úroveň obťažovania je preto pravdepodobne oveľa vyššia, pretože netreba zabúdať na neoznámené prípady.
Komisia, štátna služba Európskej únie a nevolená výkonná moc, uviedla, že má “nulovú toleranciu voči akejkoľvek forme obťažovania” a má pravidlá, ktoré obťažovaniu zabraňujú od roku 2006.
Telegraph uviedol, že jeho novinári sa dozvedeli aspoň o jednom prípade, keď byrokrat využil svoju pozíciu na to, aby spravil nevhodné návrhy novinárke. “Bola som sexuálne obťažovaná, rovnako ako milióny ďalších žien v Európskej únii. A myslím, že je na čase, aby sme veľmi jasne povedali, že by sme sa nemali hanbiť, páchatelia by sa mali hanbiť,” povedala nemecká Zelená europoslankyňa Terry Reintkeová.
Reintkeová počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v stredu v Štrasburgu povedala: “Sexuálne obťažovanie je rozšíreným problémom v celej Európskej únii a budeme potrebovať legislatívne kroky na boj proti tomuto problému,” a dodala, že požaduje “smernicu o boji proti násiliu páchanému na ženách”.
Švédska zelená europoslankyňa Linnéa Engströmová uviedla, že aj ona bola obťažovaná. “Ja tiež. Áno, aj ja som bola obeťou sexuálneho obťažovania a zneužívania a myslím si, že je veľmi bolestivé vidieť týchto ľudí stále pri moci, bez akéhokoľvek vplyvu na ich postavenie,” povedala.
Minulý týždeň viac ako tucet mladých žien uviedlo The Sunday Times, že boli obťažované staršími mužskými poslancami Európskeho parlamentu. Obete obťažovania mlčali zo strachu, že stratia svoju prácu a že budú v Bruseli zaradené do čiernej listiny.
Podľa vyšetrovania v Európskom parlamente starší poslanci ma že môžu robiť čokoľvek, čo chcú”.