Tokio 10. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Yonhap, Ha Sa-hun)

Japonská meteorologická agentúra varuje pred prívalovými lejakmi, ktoré by do centrálneho Japonska mohol cez víkend priniesť silný blížiaci sa tajfún Hagibis. Ten by mal zasiahnuť pevninu medzi sobotou a nedeľou

Ilustračné foto

Meteorológovia vyzvali ľudí, aby prijali preventívne opatrenia a vyhli sa tak možnému život ohrozujúcemu nebezpečenstvu. Prívalové lejaky môžu na tichomorskom pobreží centrálneho Japonska začať už v piatok, pričom vysoké vlny a prílivy môžu spôsobiť záplavy.

Tajfún Hagibis vo štvrtok ráno sprevádzal vietor s rýchlosťou 270 kilometrov za hodinu. Očakáva sa, že zoslabne v chladnejších vodách, keď sa priblíži k ostrovu Honšu. Aerolínie a železnice v súvislosti s tajfúnom očakávajú zrušené spoje. Organizátori majstrovstiev sveta v ragby, ktoré sa v súčasnosti konajú v Japonsku, zase z bezpečnostných dôvodov zrušili dva zápasy naplánované na sobotu.

Japonsko pravidelne zasahujú tichomorské búrky. Tajfún Faxai v septembri spôsobil v prefektúre Čiba pri Tokiu masívne výpadky prúdu. Tajfún Jebi zase vlani zaplavil terminál a runway na medzinárodnom letisku Kansai.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj