Svidník 1. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Vo Svidníku žuje približne 750 občanov z marginalizovanej skupiny, pričom mesto poberá v rámci inštitútu osobitného príjemcu dávky pre zhruba 200 ľudí. Radnica takto kontroluje a prerozdeľuje dávky v hmotnej núdzi a príspevky k dávke, rodičovskému príspevku a rodinné prídavky pre takmer 40 rodín. Najnovšie má mesto v pláne vybudovanie komunitného centra na Festivalovej ulici. Na dobudovanie infraštruktúry – chodníkov a parkovacích miest v tejto lokalite žiada cez projekt rezort vnútra o 62-tisíc eur

Na snímke primátor mesta Svidník Ján Holodňák

Mesto Svidník sa už zapojilo do výzvy ministerstva vnútra na dobudovanie infraštruktúry o chodníky a parkoviská. Predmetom žiadosti je vybudovanie 650 metrov štvorcových novej infraštruktúry, na čo radnica žiadala 62-tisíc eur. „V súčasnosti čakáme na vyhodnotenie žiadosti. Rovnako sa budeme zaujímať o výzvu na vybudovanie komunitného centra, ktorá by mala byť v nasledujúcich týždňoch zverejnená,“ informovala PR manažérka mesta Kristína Tchirová. Mesto už podľa nej začalo s prípravou projektovej dokumentácie. Tá určí aj finančné náklady výstavby. Obyvateľom by vďaka komunitnému centru mohol podľa PR manažérky mesta vzniknúť priestor na plnohodnotné trávenie voľného času, na prácu s celými rodinami, ale aj na vytvorenie kaplnky či práčovne. „Nápomocní práci s marginalizovanou skupinou sú aj šiesti pracovníci Miestnej poriadkovej služby, ktorí sú priamo z komunity,“ pripomenula.

Ako pre agentúru SITA uviedla Tchirová, mesto je osobitným príjemcom rodičovského príspevku priemerne pre šesť rodín a osobitným príjemcom rodinných prídavkov priemerne pre 30 rodín v hmotnej núdzi. „Z dávok v hmotnej núdzi so súhlasom občana zrážame poplatky za nájomné a odpad, ako aj prípadné dlhy za nich a zvyšok dávky sa vypláca v troch výplatných termínoch rodine,“ uviedla Tchirová. Zároveň pripomenula, že od roku 2006 vykonáva mesto terénnu sociálnu prácu. Aktuálne ju zabezpečuje dvoma pracovníkmi. „V meste je približne 750 občanov z marginalizovanej skupiny, ale viacerí sa po intenzívnej práci dokázali zaradiť medzi väčšinové obyvateľstvo, chodia do práce, deti študujú. Komunita, ktorá je sústredená na Festivalovej ulici vo Svidníku sa po rokoch intenzívnej práce terénnych sociálnych pracovníkov dokázala popasovať s mnohými problémami a v súčasnosti občania nemajú dlhy na bývaní, platia za nájom i smeti,“ zdôraznila Tchirová. Ako ďalej uviedla, títo občania majú prístupovú cestu, ihrisko, káblovú televíziu, internet, schránky a zabezpečené aj ďalšie potreby k bežnému dôstojnému životu. „Práve terénni sociálni pracovníci sú pre nich oporou, učiteľmi, sociológmi, kritikmi i kamarátmi. Táto práca s komunitou je náročná, ale ambície, ktoré mesto má vo vybudovaní komunitného centra, vybudovaní chodníkov a parkoviska, to všetko z externých zdrojov, by život na Festivalovej ulici mohli ešte zlepšiť,“ informovala Tchirová.

Mesto Svidník v rámci sociálnych služieb pomáha tiež občanom mesta formou príspevku na stravu pre 209 občanov a zabezpečuje opatrovanie 38 ľudí prostredníctvom 22 opatrovateliek.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj