Prešov 24. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Mesto Prešov pokračuje v distribúcii ochranných rúšok pre koronavírusom najviac ohrozené skupiny obyvateľov. Po senioroch rozdávajú rúška aj ľuďom z rómskych komunít a bezdomovcom. V dvoch rómskych lokalitách dnes rozdali 460 rúšok. Okrem bezplatne vyrobených rúšok radnica objednala 2 850 kusov látkových rúšok, vhodných na opakované použitie, v hodnote vyše 7 000 eur. Priemerná cena za jedno látkové rúško je 2,47 eur s DPH

Ilustračné foto

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, počas uplynulého týždňa mesto rozdalo tisícky rúšok seniorom, pre ktorých je šíriaci sa koronavírus najviac nebezpečný. „Išlo predovšetkým o látkové rúška, ktoré svojim klientom ušili pracovníčky denných centier, stacionárov a zariadení pre seniorov. Rúška dostali aj starší ľudia, ktorí žijú sami a nedokážu si ich zaobstarať. S ich roznášaním aj naďalej pomáhajú mestskí policajti a dobrovoľníci,“ uviedol Tomek.

Ohrozenou skupinou sú aj Rómovia z lokality K starej tehelni. Mesto v snahe chrániť pred nákazou ostatných obyvateľov zabezpečilo zásielku 360 látkových rúšok aj pre nich. „Mestskí policajti ich odovzdali pracovníkom miestneho komunitného centra, ktorých úlohou je teraz zabezpečiť osvetu medzi obyvateľmi tejto lokality. Budú im vysvetľovať, prečo je dôležité chrániť si tvár rúškom a ako sa majú správne starať o ich údržbu. Následne budú rúška rozdávať tým, ktorí ich ešte nemajú, pričom každý kto takéto rúško dostane, musí potvrdiť jeho prevzatie svojím podpisom, aby sme predišli prípadnému spochybňovaniu tejto pomoci,“ vysvetlil Tomek. Ďalších 100 rúšok odovzdajú príslušníci mestskej polície v Nízkoprahovom dennom centre na ulici Pod Táborom. „Jeho pracovníci budú postupovať pri rozdávaní rúšok rovnakým spôsobom,“ dodal hovorca.

Pomocnú ruku pri výrobe bezplatných rúšok podal Slovenský červený kríž, občianske združenie Podaj ďalej a rôzni jednotlivci. Seniori starší ako 70 rokov sa môžu naďalej obrátiť na pracovníkov MsÚ v Prešove, ktorí im v prípade potreby rúška zabezpečia. „Mesto Prešov oslovilo aj všetkých miestnych neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, miestne seniorské organizácie a všetkých zamestnancov mestského úradu, aby kontaktovali radnicu v prípade, že vedia o senioroch, ktorým chýbajú rúška a nevedia si ich sami ušiť,“ uviedol Tomek. Ako dodal, meno a adresu človeka, ktorý potrebuje rúško je možné nahlásiť na referáte klientskeho centra na telefónnom čísle 051/3100 512.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj