Prešov 22. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Svätopluk Písecký)

Mesto Prešov bude mať svoju nulovú bankovku. Zberateľské eurobankovky s označenou nulovou hodnotou sa postupne rozširujú a svoju bankovku bude mať aj metropola Šariša. Bankovky slúžia na podporu turizmu a zachovania kultúrneho dedičstva

Na snímke Neptúnova fontána v Prešove

Mesto si jej uvedením pripomína aj tohtoročné 720. výročie udelenia mestských práv a privilégií. Pri tejto príležitosti Mestské informačné centrum (MIC) v Prešove už v júni pripravilo aj bronzovú zberateľskú pamätnú mincu s patinovanou povrchovou úpravou.

Vyobrazený je na nej znak mesta i jeho dominanty – Kalvária a kostol sv. Mikuláša. Jej priemer je 40 milimetrov a uložená je v elegantnom tvrdom plastovom púzdre kráľovskej modrej farby. Vyrobená bola v kremnickej mincovni v limitovanej sérii.

Bankovka je vyrobená zo stopercentného bavlneného papiera používaného pri výrobe pravých eurobankoviek. Obsahuje množstvo ochranných prvkov, akými sú napríklad vodoznak, hologram, sútlačová značka, mikrotext, ochranné pozadie a UV ochranné prvky.

Každá bankovka je originál aj vďaka číslovaniu ako u pravých bankoviek. Na týchto bankovkách sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky alebo zaujímavé turistické miesta v Európe. „Turisti a zberatelia navštevujú jednotlivé lokality zapojené do tohto konceptu s cieľom skompletizovať si svoju zbierku nulaeurových bankoviek,“ uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Koncept zberateľských eurobankoviek s označenou nulovou hodnotou pochádza z Francúzska. Vytvoril ho v roku 2015 Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a s povolením Európskej centrálnej banky. Odvtedy sa rozšírila do mnohých ďalších európskych krajín. Od konca júla bude mať takúto bankovku aj mesto Prešov.

„Prešovská bankovka zobrazuje radnicu mesta a Neptúnovu fontánu,“ informovala Šitárová. Budova radnice bola v stredoveku honosným meštianskym domom. Do novších dejín sa zapísala v roku 1919, kedy po obsadení mesta a veľkej časti východného Slovenska maďarskou Červenou armádou bola z jej balkóna 16. júna 1919 vyhlásená Slovenská republika rád. Od roku 1945 sídlil v budove Mestský národný výbor a po roku 1990 Mestský úrad. V roku 1961 bola radnica zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Neptúnova fontána je jedinou zachovanou pôvodnou mestskou cisternou. Je najstaršou a tiež aj najkrajšou fontánou v Prešove. „Prešovská bankovka doplní peknú slovenskú kolekciu suvenírových bankoviek. Časť nákladu je už vopred rezervovaná pre zahraničných záujemcov, a tak je veľmi pravdepodobné, že celá prvá séria si rýchlo nájde svojich majiteľov,“ dodala Šitárová. Cena prešovskej bankovky je 3 eurá a od 26. júla ju bude možné nájsť v Mestskom informačnom centre. Ako dodala Šitárová, ide o jediný suvenír, ktorého hodnota časom narastá. „Prvé série z roku 2015 a 2016 sa predávajú v cenách od päť do šesťdesiat eur,“ prezradila.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj