Prešov 8. decembra 2019 (HSP/TASR/SITA/Foto: TASR-František Iván)

Mesto Prešov dnes zverejnilo po tragickom výbuchu plynu v jednej z prešovských bytoviek na Sídlisku III prvú pozitívnu správu. Obyvatelia okolitých vchodov si mohli ísť zabezpečiť svoje byty. Následne prišlo varovanie

Na snímke hasiči počas zásahu

Do svojich bytov sa zatiaľ vrátili obyvatelia bytových domov číslo 15 až 25. „Robia sa všetky opatrenia, aby sa ľudia mohli natrvalo vrátiť aj do ďalších vchodov. Ide sa postupne podľa pokynov Východoslovenskej distribučnej (VSD), Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), statikov a správcov bytoviek,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

„Vchody 5, 9, 11 a 13 si môžu ísť zabezpečiť svoje byty. Materiál, ako fólie, pásky sa nachádzajú na ZŠ Mukačevská, kde si ich môžu ľudia vyzdvihnúť. Do pol hodiny budú zabezpečení aj dobrovoľní hasiči, ktorí s tým budú aj pomáhať,“ informuje mesto na sociálnej sieti.

„Naďalej platí, že vstup do bytu musí byť za asistencie polície. Vlastníci poistených bytov musia nahlásiť svojej poisťovni škodovú udalosť. Vlastníci nepoistených bytov oznamujú škody svojmu správcovi, pracovníci spoločnosti Spravbytkomfort, a.s. sú v ZŠ Prostějovská. Ak ľudia majú iného správcu, je nutné ho kontaktovať. Keď sa vlastníci dostanú do bytu, je potrebné urobiť fotodokumentáciu škôd,“ upozorňujú Prešovčanov.

Aktuálne však prišlo varovanie: „z vybuchnutej budovy č. 7 opadáva sklo aj časti panelov, preto bol obmedzený prístup do budovy č. 5, 9, 11 a 13. Po kontrole statikom a zaistení bezpečnosti v okolí budovy č. 7 bude znovu umožnený prístup k zabezpečeniu bytov.“

Kompetentní zároveň opätovne informovali, že v priestoroch Základnej školy Prostějovská je ľuďom dotknutým tragickou udalosťou aj dnes k dispozícii Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia MPSVR SR a pracovníčky Mestského úradu v Prešove.

„Na mieste sú aj zástupcovia spoločnosti Spravbytkomfort, a.s., ktorí s ľuďmi riešia a vybavujú vzniknuté škody. Mesto Prešov opätovne prosí občanov dotknutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici, ktorí sa ešte neboli prihlásiť v ZŠ Prostějovská, aby tak urobili čo najskôr. V priestoroch školy im budú poskytnuté ďalšie informácie,“ dodávajú kompetentní.

Premiér uistil,že ak bude Prešov potrebovať ďalšie financie,dostane ich

Vláda vyčlenila pre mesto Prešov milión eur. Ak bude mesto potrebovať ďalšie finančné prostriedky, vláda mu ich poskytne. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike to potvrdil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vyčlenený milión je podľa Pellegriniho len začiatkom. „Primátorka má moje priame uistenie, že akonáhle budeme vidieť, že tie prostriedky nestačia a na riešenie situácie dlhodobejšie treba mestu ďalšie prostriedky, vláda je pripravená kedykoľvek túto sumu navýšiť o takú sumu, akú bude mesto Prešov potrebovať,“ poznamenal premiér.

Podľa neho sa v Prešove takáto tragédia za posledných 50 rokov nestala. Tvrdí, že mesto a ani kraj nemôžu ostať osamote. „To sú také tragédie, čo musí dotyčné vedenie mesta riešiť aj s vládou, pretože to sami nezvládnu,“ povedal.

Pellegrini poznamenal, že keď prišiel na miesto nešťastia, išlo o „skľučujúci pocit“. Poukázal na hrdinstvo hasičov, ktorí na mieste činu zasahovali dlhé hodiny, rovnako aj na solidaritu ľudí, ktorí prišli pomáhať a poskytli svoju pomoc. Vyzdvihol aj dôležitosť krízových centier, ktoré sú k dispozícii obyvateľom mesta, ktorých sa nehoda dotkla.

Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, sa podarilo úplne uhasiť až v sobotu ráno o siedmej hodine. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky.

„Zásah prebiehal celú noc, lokalizácia požiaru bola nahlásená veliteľom zásahu pred polnocou 6.12.2019, pred siedmou hodinou ráno ohlásil likvidáciu požiaru. Príčina jeho vzniku je v štádiu vyšetrovania,“ uvádzalo HaZZ v stanovisku. Na pomoc boli vyslaní aj psychológovia.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj