Martin 1. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Revitalizácia Námestia S. H. Vajanského v Martine si vyžiada 8,5 milióna eur. Zámer už martinská radnica predložila do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Projekt má pomôcť nielen obnoviť existujúce námestie v tesnej blízkosti historického jadra Martina, ale výstavbou podzemnej dvojpodlažnej garáže s 300 stojiskami vyriešiť aj akútny nedostatok parkovacích miest v tejto lokalite. Autori zámeru revitalizácie námestia odhadli lehotu výstavby na tri roky

Na snímke primátor Martina Ján Danko

Keďže v rámci revitalizácie Námestia S. H. Vajanského martinská radnica počíta s jeho prepojením na súčasnú pešiu zónu cez Memorandové námestie, celková plocha riešeného územia predstavuje až 24-tisíc metrov štvorcových. Kľúčovou stavbou bude dvojpodlažná podzemná garáž s 300 parkovacími miestami, na ktorú nad povrchom nadviaže moderný viacúčelový pavilón. V rámci investície by malo dôjsť aj k rekonštrukcii dvoch priľahlých ulíc – M. R. Štefánika a V. P. Tótha, kde budú vytvorené nové, resp. obnovené staré parkovacie miesta.

Aj keď víťazný návrh na urbanisticko-architektonické riešenie Námestia S. H. Vajanského z dielne kolektívu architekta Imricha Pleidela pochádza ešte z roku 2008, radnica nechala pripraviť projektovú dokumentáciu podľa neho. Nedávno zámer revitalizácie námestia predložila do procesu EIA. Za hlavný dôvod potreby zveľadenia priestoru jeho navrhovatelia považujú zlý stav námestia a nevyužívanie možností, ktoré jeho centrálna poloha v rámci okresného mesta poskytuje. “Lokalita je denno-denne navštevovaná množstvom klientov okresného i mestského úradu, pričom tieto ustanovizne nedokážu zabezpečiť seriózne možnosti parkovania. Ďalším z dôvodov je aj vytvorenie možností parkovania pre okolité obytné súbory, ako aj vytvorenie oddychového priestoru s kultúrnym zázemím v blízkosti historického centra Martina,” uvádza sa v predloženom návrhu.

Výstavba podzemnej garáže s pavilónom si vyžiada výrub 40 stromov. Hlavná architektka mesta Zuzana Mendelová však avizovala, že v maximálnej možnej miere bude rešpektovaná pôvodná zeleň z hľadiska kvality a funkčnosti. Podľa jej slov budú na námestí doplnené plochy s nízkou zeleňou, trvalkami, a bude tu aj dostatočný počet lavičiek. Chýbať nebude ani fontána.

Téma revitalizácie Námestia S. H. Vajanského v Martine nie je nová, pred piatimi rokmi tu boli komunálne voľby dokonca spojené s historicky prvým “investičným” referendom, v ktorom si miestni obyvatelia vyberali medzi dvoma veľkými investíciami. Cez plebiscit mali odporučiť buď výstavbu lanovky na Martinské hole, alebo rekonštrukciu Námestia S. H. Vajanského. Referendum síce bolo pre nedostatočnú účasť občanov neplatné, ale na radnici sa jeho výsledkami predsa len zaoberali, keďže ho vnímali ako prieskum názorov na obe akcie. Martinčanom sa vo volebnom roku 2014 viac pozdávala výstavba lanovky, za rekonštrukciu Vajanského námestia sa vyslovilo 4 873 ľudí, ale ďalších 4 376 ju odmietlo. Prehra mesta Martin v dlhoročnom súdnom spore o investíciu do lyžiarskeho strediska Martinské hole však znamenala na niekoľko mesiacov utlmenie všetkých investícií v dôsledku zavedenia nútenej správy.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj