Jelšava 18. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR-Branislav Račko)
 
Hoci má Jelšava v Revúckom okrese podľa Atlasu rómskych komunít najvyšší podiel rómskeho obyvateľstva spomedzi všetkým miest v SR, väčšie problémy s nimi nie sú. Zhodli sa na tom zástupcovia miestnej samosprávy, polície i štátu

Ilustračná snímka

„Keď to zhodnotím reálne z čísiel a svojich každodenných stretnutí s Rómami, tak ja s nimi nemám problém. Niekedy komunikujú svojím spôsobom a mávajú väčšie požiadavky než plnenie povinností, ale zásadné problémy neregistrujem,“ podotkol primátor Jelšavy Milan Kolesár, podľa ktorého nie sú závažnejšie problémy ani s rómskymi deťmi.
„Myslím, že sú za tým roky systematickej práce s touto komunitou. Hneď, ako sa dalo, sme zamestnali rómskych asistentov a funguje u nás aj komunitné centrum. Situáciu v tomto smere u nás určite nevidím tak zle, ako sa to niekedy prezentuje,“ zdôraznil Kolesár.
Podobný názor má aj riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Jelšave Mikuláš Kuchta, podľa ktorého je spolunažívanie občanov mesta na dobrej úrovni. „K dobrému spolunažívaniu majoritného a minoritného obyvateľstva prispieva aj samotné mesto Jelšava zapájaním minoritného obyvateľstva do kultúrnych podujatí, vytváraním pracovných príležitostí, ako aj vypracovávaním rôznych projektov,“ podotkol Kuchta. Ocenil tiež činnosť jelšavských terénnych sociálnych pracovníkov a zamestnancov komunitného centra v Jelšave.
Podľa slov splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza je Jelšava často podceňovaná a neprávom označovaná hanlivými označeniami ako napríklad čierna diera. „Treba sa však tam ísť pozrieť, pretože sú tam naozaj schopní ľudia, ktorí robia veľa vecí. V Jelšave majú napríklad veľký záujem zapájať sa do pilotných programov zamestnanosti Rómov,“ povedal Ravasz pre TASR s tým, že situácia v meste síce nie je úplne ideálna, ale vidí dosť pozitívnych krokov na jej zlepšenie.
Mesto Jelšava má v súčasnosti zhruba 3200 obyvateľov. Odhadovaný podiel rómskeho etnika je podľa Atlasu rómskych komunít vo výške 40,1 percenta celkovej populácie, podľa niektorých iných zdrojov sa však v súčasnosti už blíži k 50 percentám.
 
Príspevok Mesto Jelšava má najvyšší podiel Rómov, výrazné problémy s nimi nie sú zobrazený najskôr Hlavné správy.