Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP- Markus Schreiber)
 
Nemecké médiá priniesli fotografiu symbolizujúcu beznádej kancelárky Angely Merkelovej. Pred dôležitými voľbami v spolkovej republike Hesensko sa rozhodla sama telefonicky kontaktovať voličov, aby ich presvedčila o svojej politike, keďže jej strane CDU hrozil veľký prepad

Na archívnej snímke z októbra 2017 nemecká kancelárka Angela Merkelová

Britský denník Express situáciu komentoval, že nemecká líderka urobil nezvyčajný krok, keď priamo volala voličom v zúfalej snahe presvedčiť ich, aby podporili kandidáta strany CDU v Hesensku, v tradičnej bašte kresťanských demokratov, v dôležitom regióne s najväčším finančným kapitál Nemecka, a s hlavným finančným centrom – Frankfurtom.
Predvolebné prognózy však naznačujú, že v regióne rastie podpora krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) a Zelených. Analytici predpovedajú, že CDU vo voľbách stratí moc nad dôležitým Hesenskom. Táto strata by údajne mohla stáť Merkelovú aj premiersky post, ktorý zastáva už 13 rokov, píše Express.
Strana nemeckej kancelársky podľa prieskumu Forschungsgruppe Wahlen pre televíziu ZDF dostane v nadchádzajúcich štátnych voľbách v Hesensku iba okolo 26 percent hlasov. To by predstavovalo 12-percentný pokles pre CDU v porovnaní s výsledkami v posledných voľbách regiónu v roku 2013, kedy strana získala 38,3 percenta kresiel.
Obrázky Merkelovej, ktorá telefonuje s obyvateľmi regiónu, odhaľujú krehkosť jej líderstva po 18 rokoch na vedúcej pozícii Kresťansko-demokratickej únie CDU.
Ide o jednu z najdiskutovanejších tém na nemeckých sociálnych sieťach. “Dobre ráno, tu je Angela Merkelová – kancelárka. Spolu s ministerským predsedom Hesenka Bouffierom a Annegret Kramp-Karrenbauerovou motivujeme voličov CDU v Hesensku priamymi telefonátmi.” Objavovalo sa v titulkoch článkov.
Obľúbenosť Merkelovej po tom, ako ohlásila politiku otvorených dverí voči migrantom prudko poklesla. V roku 2015 prišlo do Nemecka viac ako jeden milión utečencov z Afriky a Stredného východu.
Po veľkých stratách v minuloročných celoštátnych voľbách Merkelovej moc začal ohrozovať najmä Horst Seehofer, ktorý je ministrom vnútra a vedúcom predstaviteľom kresťanskej sociálnej únie (CSU). Seehofer viackrát hrozil zatvorením hraníc Nemecka v dôsledku migrančnej krízy.
Nemecká kancelárka bola zahnaná do kúta, keď Seehofer nariadil polícii vrátiť žiadateľov o azyl, pokiaľ v EÚ nezískala širšiu dohodu o rozdelení migrantov. Tento krok by mohol prinútiť Merkelovú, aby ho odvolala a čím by možno začal koniec jej trojmesačnej vlády, a potenciálne aj schengenského priestoru pre slobodný pohyb osôb v rámci EÚ.
 

 
Príspevok Merkelovej zúfalý krok: Pred kľúčovými voľbami v Hesensku obvolávala voličov, aby dali hlas kandidátovi CDU zobrazený najskôr Hlavné správy.