Paríž 24. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert privítal v noci nadnes úspech francúzskeho centristu Emmanuela Macrona v prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo nedeľu, a zaželal mu “všetko najlepšie do ďalších dvoch týždňov”.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Seibert na sociálnej sieti Twitter napísal: “Dobre, že Macron uspel so svojím smerovaním k silnej EÚ a sociálno-trhovému hospodárstvu.”

Merkelovej hlavný poradca Peter Altmaier v rovnakom médiu poznamenal: “Výsledok Emmanuela Macrona ukázal, že Francúzsko a Európa dokážu spolu zvíťaziť. Stred je silnejší, než si populisti myslia.”

Proeurópsky zameraný Macron sa 7. mája stretne s ultrapravicovou národne orientovanou Marine Le Penovou v druhom, rozhodujúcom kole volieb novej hlavy štátu. Macron skončil v nedeľňajšom hlasovaní s najvyššou podporou voličov.

Francúzski politici umiernenej ľavice i pravice po zverejnení výsledkov okamžite vyzvali voličov, aby Le Penovú zablokovali v ceste k moci. Porazený krajne ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon však odmietol podobné gesto.

Podpredseda Národného frontu (FN) Louis Aliot reagoval s tým, že Le Penová ponúka alternatívu pre každého, kto je skeptický ohľadom Európskej únie a úlohy, ktorú v nej Francúzsko zohráva. Po prvý raz v moderných dejinách krajiny sa prezidentom nestane predstaviteľ niektorej z hlavných strán.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.