Berlín 25. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Michael Kappeler)
 
Novým predsedom parlamentnej frakcie nemeckých strán únie CDU/CSU sa v utorok v Berlíne stal prekvapujúco Ralph Brinkhaus (50). Vyzývateľ dlhoročného šéfa klubu poslancov Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU) a blízkeho spolupracovníka kancelárky Angely Merkelovej, Volkera Kaudera (69), vyhral tajné voľby pomerom hlasov 125:112. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Na snímke Ralph Brinkhaus

Podľa rovnakého zdroja sa zasadanie frakcie po zverejnení výsledkov hlasovania prerušilo a jej predsedníctvo sa odobralo na rokovania o dôsledkoch utorkovej voľby.
Volker Kauder mal protikandidáta v súboji o funkciu po prvý raz po 13 rokoch pôsobenia na čele frakcie.
Muž, ktorý je poslancom Spolkového snemu (Bundestagu) od roku 1990, stál pri Angele Merkelovej v ťažkých chvíľach zvládnutia finančnej krízy okolo Grécka, opustenia jadrovej energie i migračnej krízy. Napriek týmto problémom dokázal prispieť k upevneniu kancelárkinej pozície.
Ralph Brinkus, “revolucionár” z Vestfálska, si na víťazstvo nad šéfom frakcie trúfol z pozície jeho doterajšieho zástupcu. Vopred informoval o kandidatúre tak Merkelovú, ako aj Kaudera, pričom o svojom predchodcovi neutrúsil doteraz ani jediné kritické slovo. Evidentne však využil obdobie, v ktorom eskalovala nespokojnosť vo frakcii s jej vedením, ale i samotnou kancelárkou. Jeho program je veľmi jednoduchý, hlási sa k novým osobnostiam, novému vetru a tempu vo frakcii, neprofiluje sa však ako kritik šéfky spolkovej vlády.
 
Príspevok Merkelovej človek skončil v čele frakcie CDU/CSU zobrazený najskôr Hlavné správy.