Berlín 8. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Kay Nietfeld)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová začne budúcu stredu (13.12.) predbežné rozhovory o vytvorení novej koalície so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD). Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa šéfku poslaneckého klubu SPD v Bundestagu Andreu Nahlesovú.
Na snímke kancelárka Angela Merkelová

Sondážne rozhovory medzi SPD, Merkelovej Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a bavorskou Kresťanskosociálnou úniou (CSU) privádzajú najväčšiu európsku ekonomiku bližšie k ukončeniu mesiace trvajúcej politickej patovej situácie po septembrových voľbách.
Nahlesová pre nemecký rozhlas uviedla, že je nutná politická debata, ako aj “väčší súlad medzi CDU/CSU a SPD”. Potvrdila, že streda bola zvolená za termín začatia koaličných rozhovorov po tom, ako členovia SPD vo štvrtok na straníckom zjazde hlasovali za stretnutie s Merkelovou.
Šéf SPD Martin Schulz na zjazde povedal, že strana bude určite chcieť zaradiť kľúčové prvky svojho programu do novej koaličnej zmluvy s Merkelovou. Patrí medzi ne nový zákon o imigrácii, nová koncepcia Európskej únie, ako aj reforma školstva a zdravotníctva.
Okrem Merkelovej a Schulza sa na stredajších rozhovoroch zúčastní šéf CSU Horst Seehofer, Nahlesová, Volker Kauder z CDU a Alexander Dobrindt z CSU, uvádza DPA.
Pokračovanie koalície CDU/CSU a SPD je po neúspechu sondážnych rokovaní, ktoré mali vyústiť do vzniku tzv. jamajskej koalície CDU/CSU, liberálov z FDP a zelených, jedinou možnosťou, ako sa popri kancelárkou nepreferovanom variante menšinovej vlády vyhnúť predčasným parlamentným voľbám v Nemecku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.