Baku 25. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Leli Blagonravova /Presidential Press Service)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala v sobotu na užšie ekonomické vzťahy s Azerbajdžanom, obzvlášť v energetickom sektore. Urobila tak počas stretnutia s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom v Baku, informovala agentúra DPA.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) si podáva ruku s gruzínskym prezidentom Giorgim Margvelašvilim

Podľa Merkelovej majú Nemecko a Európska únia záujem o rozšírenie svojich energetických trhov s cieľom byť menej odkázaní na Ruskom dodávaný plyn.
Alijev prejavil záujem o rozšírenie plynovodu vedúceho cez Turecko do južných krajín EÚ, ale zdržanlivo sa postavil k otázke, či by aj Turkménsko mohlo prepravovať plyn do Európy cez Azerbajdžan.
Obaja lídri taktiež diskutovali o ľudských právach v juhokaukazskej krajine a Alijev uviedol, že chce pokračovať v rozhovoroch.
Merkelová uistila, že Nemecko bude aj naďalej podporovať politické riešenie pretrvávajúceho konfliktu medzi Azerbajdžanom a susedným Arménskom v súvislosti s Náhorným Karabachom. Tento región patrí Azerbajdžanu, ale kontrolujú ho proarménske sily.
Azerbajdžan je poslednou zastávkou Merkelovej trojdňového turné, ktoré vo štvrtok začala v Gruzínsku a v piatok pokračovala návštevou Arménska.
 
Príspevok Merkelová vyzvala na užšiu spolurácu s Azerbajdžanom v energetike zobrazený najskôr Hlavné správy.