Kyjev 2. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dpa-Michael Kappeler)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová má menej kritický postoj k výstavbe plynovodu Severný prúd 2, chce ale zachovať pre Ukrajinu záruky statusu tranzitnej krajiny. Vyhlásila to na schôdzke s predsedom Najvyššej rady Andrijom Parubijom, oznámila agentúra UNN

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

“Čo sa týka Severného prúdu 2, je nám známe, že Ukrajina odmieta tento projekt. Pozerám sa na neho menej kriticky a som za to, aby zostali pre Ukrajinu záruky, a aby si zachovala svoju tranzitnú úlohu,” podotkla kancelárka SRN. Dodala, že Berlín chce uzavrieť s Moskvou tranzitnú zmluvu, ktorá ponechá Ukrajine štatút “významnej tranzitnej krajiny “. Podľa jej slov o tom prebiehajú rokovania s Ruskom.
Parubij Merkelovú poprosil, aby napomohla tomu, aby sa Západ vzdal účasti v prípravách, financovaní a lobovaní tohto projektu.
“Výstavba Severného prúdu 2 môže spôsobiť porušenie rovnováhy a ohroziť bezpečnosť nielen Ukrajiny, ale aj celého európskeho priestoru. Prosím vás osobne, aby boli detailnejšie preskúmané dôvody ukrajinskej strany. Pocítili sme už niekoľkokrát na vlastnej koži energetické vydieranie Ruska,podotkol.
 
Príspevok Merkelová vysvetlila rozdiely v prístupoch Nemecka a Ukrajiny k Severnému prúdu 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.