Brusel/Berlín 3. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová by privítala víťazstvo Emmanuela Macrona v nedeľňajšom druhom kole francúzskych prezidentských volieb. Povedala to v rozhovore pre denník Berliner Zeitung, v ktorom označila Macrona kandidáta reprezentujúceho proeurópsku politiku.
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Podľa Merkelovej je líder hnutia Vpred! “naklonený proeurópskej politike”. Pre nemeckú tlač uviedla, že s ním prišla do kontaktu ešte v časoch, keď bol poradcom aktuálneho francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Nemecká kancelárka prijala Macrona na návšteve v Berlíne v marci už ako prezidentského kandidáta, pripomenul francúzsky denník Le Figaro.
“Jeho jasne proeurópska kampaň je signálom smerom k dobrým francúzsko-nemeckým vzťahom,” vyjadrila sa Merkelová o Macronovi. V rozhovore tiež uviedla, že jeho víťazstvo by bolo kladným signálom pre “centristov”, medzi ktorých sa sama zaraďuje. Triumf Macrona by mohol kancelárke pomôcť pri septembrových nemeckých parlamentných voľbách.
Analytik Martin Michelot v aprílovom rozhovore pre TASR poukázal na to, že Macron ako prvý kandidát navrhuje namiesto konfrontačného vzťahu s Nemeckom hľadanie kompromisov. Pripomenul, že Nicolas Sarkozy pred desiatimi rokmi aj Hollande pred piatimi rokmi vyhrali na základe návrhu zásadnej zmeny vzťahov s Nemeckom a chceli, aby Francúzsko prebralo vedenie eurozóny i pozíciu lídra EÚ. Nemecko-francúzske vzťahy analytik označil za dlhodobú spornú tému prezidentských volieb.
Macronovou súperkou v nedeľňajšom druhom prezidentských kole volieb bude Marine Le Penová, ktorá presadzuje odchod z eurozóny i EÚ. Prieskumy prajú Macronovi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.