Berlín 17. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu vyhlásila, že aj napriek problematickým rokovaniam medzi Londýnom a Európskou úniou o brexite “zostáva šanca… na presvedčivé riešenie z oboch strán”. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

V prejave v nemeckom parlamente pred summitom EÚ Merkelová uviedla, že “najťažšou časťou” rokovaní je otázka zachovania otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou, členom Únie.
Dodala, že aj napriek tomu, že ona sama v dohodu medzi Britániou a EÚ o nedoriešených otázkach verí, jej vláda už pripravuje Nemecko na možný brexit bez dohody.
V stredu sa začína v Bruseli summit EÚ a predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok naznačil, že v súvislosti s brexitom netreba mať žiadne veľké očakávania.
Tusk vyjadril nádej, že britská premiérka Theresa Mayová príde do Bruselu s novými konkrétnymi návrhmi, ktoré by premiérom a prezidentom umožnili pohnúť sa zo “slepej uličky” doterajších rokovaní o brexite. Cieľom je uzavretie politickej dohody o riadenom vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.
 
Príspevok Merkelová: Stále je nádej na “presvedčivú” dohodu o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.