Berlín 22. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová reagovala na predpokladané teroristické útoky v Londýne so zdesením a prisľúbila Veľkej Británii solidaritu v boji proti terorizmu.

Na snímke Angela Merkelová

“Aj keď je ešte treba precízne objasniť pozadie týchto činov, potvrdzujem za Nemecko a jeho občanov: Sme pevne a rozhodne na strane Veľkej Británie v boji proti akejkoľvek forme terorizmu,” vyhlásila dnes v Berlíne Merkelová v reakcii na udalosti z britskej metropoly.

Súčasne vyjadrila spoluúčasť a solidaritu všetkým britským priateľom a všetkým ľuďom v Londýne. Zatiaľ nevedno, či medzi poškodenými útokov sú aj nemeckí občania, informovala hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier vyjadril spoluúčasť všetkým, ktorých sa dotkli dnešné teroristické útoky v Londýne. “Správy o vražednom útoku v Londýne mnou otriasli,” hovorí sa vo vyhlásení najvyššieho nemeckého predstaviteľa, ktoré dnes zverejnili v Berlíne. “V týchto hodinách sme ako Nemci osobitne spojení s britským národom,” konštatoval Steinmeier a ubezpečil, že je myšlienkami pri obetiach a zranených, ako aj pri tých, ktorí smútia za blízkymi alebo sa o nich obávajú.

Najmenej dvaja ľudia zomreli pri dnešnom incidente v blízkosti britského parlamentu v Londýne. Podľa dosiaľ dostupných informácií útočník vo vozidle značky Hyundai najskôr na Westminsterskom moste narážal do chodcov, následne vrazil do oplotenia objektu parlamentu. Potom utiekol z auta a vbehol cez vstupnú bránu do objektu parlamentu, kde pobodal policajta. Útočníka podľa svedkov smrteľne postrelila polícia.

Priamo na moste zahynula jedna zo zranených žien. Medzi zranenými sú aj traja francúzski študenti, uviedli francúzske médiá, ktorých informácie potvrdil premiér Bernard Cazeneuve. Podľa denníka The Independent polícia zadržala dvoch podozrivých. BBC uviedla, že v automobile použitom pri útoku mohli sedieť dvaja muži.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril po dnešných útokoch pri britskom parlamente v Londýne podporu a solidaritu Británii.

“Terorizmus znepokojuje nás všetkých,” povedal Hollande reportérom počas návštevy v meste Villepinte pri francúzskej metropole Paríž. “Francúzsko, ktoré bolo nedávno tak ťažko zasiahnuté (terorizmom), dobre vie, ako britský ľud dnes trpí,” dodal prezident.

Hollande uviedol, že krajiny “musia spojiť všetky svoje možnosti a odpovedať na tieto útoky”. Podľa Hollanda “je jasné, že sa musíme zorganizovať na európskej úrovni aj mimo nej”.

Francúzsky minister vnútra Matthias Fekl vyhlásil, že “napadnuté bolo miesto vyspelej demokracie” a že Francúzsko je “samozrejme ochotné pomôcť”.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyjadrila solidaritu so zranenými pri útoku pri britskom parlamente v Londýne, ale aj sústrasť príbuzným, ktorých blízki tam zahynuli.

Zacharovová zdôraznila potrebu celosvetovej spolupráce v boji proti terorizmu. “Nerozdeľujeme terorizmus do kategórií; pokladáme ho za absolútne zlo. V týchto chvíľach, ako vždy, sme v duchu s britským ľudom, cítime jeho bolesť a znova sa prihovárame za nutnosť postaviť sa proti zlu,” uviedla.