Berlín 19. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude zdôrazňovať potrebu európskej jednoty počas blížiaceho sa stretnutia s najvyššími poľskými ústavnými činiteľmi, keďže medzi krajinami stále pretrvávajú rozdiely v názoroch na poľské reformy súdnictva, migráciu a nový medzinárodný plynovod. Informuje o tom agentúra Reuters.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová sa v pondelok stretne s predsedom vlády Mateuszom Morawieckim a prezidentom Andrzejom Dudom počas svojej druhej zahraničnou cesty odkedy zložila prísahu ku svojmu štvrtému mandátu. Vo Varšave plánuje zdôrazniť záväzok Nemecka voči bývalému členovi sovietskeho bloku v čase zvýšeného napätia s Ruskom aj Spojenými štátmi.
Nemecká líderka sa pokúsi o zmiernenie napätia a ubezpečí Poľsko o záväzku Berlína pri plnení cieľov vojenských výdavkov NATO a bude sa tiež usilovať o získanie väčšej podpory pre Európsku úniu, ktorá kritizovala poľské reformy justície údajne porušujúce zásady rozdelenia moci v štáte.
Ide o dôležitú návštevu z toho pohľadu, že Poľsko by malo jednoznačne vymedziť svoju proeurópsku orientáciu aj v vzhľadom na nedávne volebné úspechy politických strán odmietajúcich migráciu v v krajinách ako Rakúsko a Taliansko. Tie sa teraz pomaly pridávajú ku štátom strednej Európy, k Poľsku a Maďarsku, a protimigračný tlak na Brusel sa stále zvyšuje.
Michal Dworczyk, vedúci kancelárie poľského predsedu vlády, povedal pre televíziu TVN24, že obe strany majú veľa tém na diskusiu. Plynovod “North Stream 2” bude jednou z dôležitých otázok na tomto zasadnutí, ako aj budúcnosť Európskej únie, takisto budúci rozpočet EÚ a mnoho ďalších otázok.
Nový pripravovaný plynovod by mal prepravovať ruský plyn do Nemecka, vyhne sa tranzitu cez Ukrajinu. Nemecko tento projekt schvaľuje, ale Poľsko vyzvalo, aby naň boli uložené sankcie.
Hovorkyňa poľskej vlády Joanna Kopcinska uviedla, že Varšava dúfa v “dobrú a pragmatickú spoluprácu s Berlínom”.
Nemeckí vládni predstavitelia sú optimistickí, vzhľadom na rastúce znepokojenie Poľska o možnej ruskej vojenskej agresii, a neistotu v súvislosti s posunom zahraničnej politiky USA. “Merkelová má možnosť vysvetliť poľskej vláde, že európski demokrati sú proti Putinovi a Trumpovi, a to aj kvôli Poľsku,” povedala hovorkyňa zahraničnej politiky zelených Franziska Brantnerová.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, sociálny demokrat, zdôraznil úzke vzťahy medzi oboma susedmi počas piatkoveho stretnutia s poľským ministrom zahraničia Jacekom Czaputowiczom. Obaja vyzvali k obnove Weimarského trojuholníka, platformy politickej spolupráce medzi Nemeckom, Francúzskom a Poľskom, ktorá vznikla v roku 1991. Ministri zahraničia troch krajín sa naposledy stretli vo Viedeň v auguste 2016.
“Návšteva kancelárky Merkelovej ukazuje, že Nemecko sa stará o dobré vzťahy s Poľskom,” povedal Michal Baranowski, vedúci varšavskej kancelárie nemeckého Marshallovho fondu. “Dokazuje to veľkú túžbu po náprave vzťahov.”
Väzby medzi Nemeckom a Poľskom sa zhoršili, keď sa v roku 2015 ujala moci nacionálna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Berlín odmietol výzvy PiS na nemecké vojenské reparácie.
Obe krajiny sú tiež v rozpore v súvislosti s projektom plynovodu North Stream II a tiež v súvislosti s poľským odmietnutím európskych kvót pre žiadateľov o azyl.
 
Príspevok Merkelová sa v Poľsku pokúsi urovnať napätie a vyzve k európskej jednote zobrazený najskôr Hlavné správy.