Berlín 16. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecká kancelárka Anegela Merkelová nemá “dramatické obavy”, pokiaľ ide o rozdiely v utečeneckej politike po volebnom víťazstve ľudovcov v susednom Rakúsku. Vyjadrila sa tak dnes po tom, ako ešte v nedeľu telefonicky zablahoželala predsedovi Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastianovi Kurzovi k dosiahnutému výsledku vo voľbách.
Na snímke kancelárka Angela Merkelová

Merkelová podľa agentúry AP pripísala úspech ÖVP “energickému” spôsobu, akým ju Kurz zmodernizoval, zatiaľ čo výsledok pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorá sa predbežne umiestnila na druhej priečke, označila za “veľkú výzvu” pre jej politických súperov. Šéfka nemeckej vlády odmietla prezradiť, akú má predstavu o novej vládnej koalícii v Rakúsku.
Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Rakúsku priniesli víťazstvo ľudovcom doterajšieho ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza, ktorý sa tak vo veku 31 rokov zrejme stane najmladším predsedom vlády v Európe. V predošlom období sa vyjadroval proti nelegálnej migrácii a okrem iného sa vlani zasadil za uzavretie tzv. balkánskej migračnej trasy.
Merkelová na otázku, či sú medzi ňou a Kurzom výrazné rozdiely v utečeneckej politike, odpovedala, že táto oblasť “nie je až taká problematická”. “Ak sa stane rakúskym kancelárom, samozrejme pôjdem v tomto viac do hĺbky, ale nemám až také dramatické obavy,” citovala šéfku nemeckej vlády AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.