Berlín 15. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas utorkového stretnutia so srbským premiérom Aleksandarom Vučičom v Berlíne vyzdvihla Srbsko za jeho pomoc pri riešení európskej migračnej krízy

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová ocenila úlohu Belehradu pri prijímaní žiadateľov o azyl s tým, že Nemecko “nechce nechať Srbsko osamote”. “Nanešťastie, ilegálna migrácia po takzvanej balkánskej trase je tu stále,” uviedla spolková kancelárka.

Vučič, ktorého krajina momentálne hostí zhruba 7500 migrantov, poďakoval Nemecku za poskytnutie vybavenia a polície. “Chceme pokračovať v tom, čo robíme, chceme ukázať svoju solidaritu aj ľudskosť,” vyhlásil Vučič.

Balkánska migračná trasa, ktorá prechádza cez Srbsko, Chorvátsko a Maďarsko, s počiatočnými bodmi v Grécku a Turecku, bola oficiálne uzavretá pred rokom, hoci určitý počet migrantov po nej prichádza do Európy stále.

Na zastavenie prílevu migrantov bolo nainštalovaných približne 525 kilometrov oplotenia. V roku 2015, keď migračná kríza vrcholila, Nemecko prijalo rekordných 890.000 migrantov, z ktorých väčšina prišla po balkánskej trase.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.