Berlín 11. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Markus Schreiber)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prisľúbila dnes finančnú pomoc do výšky 50 miliónov eur pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a pre Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM).
Nemecká kancelárka Angela Merkelová, vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi (vľavo) a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing

Obe organizácie môžu tieto peniaze využiť do konca roka pri potláčaní obchodovania s ľuďmi v Stredomorí a taktiež dôvodov, pre ktoré sa migranti vydávajú na cestu do Európy, uvádza agentúra DPA.
“Táto práca nesmie byť zmarená z finančných dôvodov,” povedala Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii so šéfmi oboch uvedených inštitúcií v Berlíne. Zdôraznila pritom potrebu politickej stability v Líbyi, aby sa mohol zastaviť prílev migrantov do Európy.
Generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing poďakoval nemeckej kancelárke za jej “odvážne a vizionárske rozhodnutie” z roku 2015, keď otvorila hranice Nemecka pre státisíce migrantov uviaznutých vo viacerých častiach kontinentu.
Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi uviedol, že 20-30 percent z ľudí prichádzajúcich v súčasnosti do Európy má nárok na medzinárodnú ochranu, ale pripustil, že medzi migrantmi sú aj mnohí tzv. ekonomickí migranti.
Grandi tiež upozornil, že čoraz vyšší počet ľudí prichádzajúcich do juhoeurópskych krajín je z Líbye. Varoval, že táto tranzitná krajina sa čoskoro môže stať hlavnou krajinou pôvodu migrantov vzhľadom na domáci konflikt.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.