Berlín 29. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová môže rezignovať, ak pracovné kompromisy povedú k ďalšiemu znetvoreniu jej osoby, uvádza Die Welt.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová to oznámila na predstavení knihy bývalej ministerky spravodlivosti Sabiny Leutheusserovej s názvom Pozícia je moc, informuje denník. Otázka bola položená na pozadí problému štátnych záujmov a osobných slobôd obyvateľov. Z pohľadu kancelárky je vo svetle teroristických hrozieb spravodlivé očakávať, že štát zabezpečí bezpečnosť ľudí, ale pritom sa postará o ich osobnú slobodu.

Podľa kancelárky si politik vždy musí klásť otázku: “Ako ďaleko som pripravený zájsť v hľadaní kompromisu?” Svoju hranicu však odmietla povedať, že “rezignovať sa zatiaľ nechystá”, je uvedené v článku.

V septembri 2017 v Nemecku prebehnú parlamentné voľby a od ich výsledkov závisí, kto sa stane nemeckým kancelárom. Kresťanskodemokratická únia Merkelovej je považovaná za favorita predvolebného boja, vážnu konkurenciou sa však stávajú sociálni demokrati vedení Martinom Schulzom, ktorí získavajú na popularite.