Berlín 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Niektorí ľudia v Británii majú “ilúzie” o situácii vo svete po vystúpení ich krajiny z EÚ, vyhlásila dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová
Kancelárka v prejave v parlamente (Bundestagu) uviedla, že Británia si musí vyjasniť, “ako si predstavuje budúce vzťahy” s EÚ, kým sa začnú oficiálne rokovania o tzv. brexite. Diskusie o finančných záväzkoch Británie voči EÚ sa musia uskutočniť už na začiatku týchto rokovaní, dodala nemecká líderka.
Na snímke Angela Merkelová

Zostávajúcich 27 členských štátov EÚ sa v sobotu 29. apríla zíde na summite, ktorého cieľom je schválenie smerníc EÚ pre rokovania o brexite.
Merkelová sa ďalej v prejave venovala Turecku a vyhlásila, že kroky tureckej vlády v poslednom týždni “vážne zaťažili” nemecko-turecké vzťahy.
Turecké úrady zatkli v posledných dňoch tisíce ľudí údajne napojených na moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA, ktorého Ankara podozrieva zo zorganizovania pokusu o prevrat. Frakcia armády sa o tento puč pokúsila vlani v júli, ale bol potlačený.
Merkelová členom Bundestagu povedala, že zaobchádzanie Turecka s nemeckým novinárom Denizom Yücelom, ktorého vláda zadržiava neďaleko Istanbulu, “nie je zlučiteľné s právnym poriadkom”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.