Berlín 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Michael Kappeler)

Nemecko teoreticky už dlho vedelo, že patrí medzi terče islamistického terorizmu; je to však čosi iné, keď skutočne dôjde k útoku ako 19. decembra v Berlíne. Uviedla to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá dnes v spoločnosti ministrov vnútra a spravodlivosti Thomasa de Maiziera a Heika Maasa navštívila Spolkový kriminálny úrad (BKA) v nemeckom hlavnom meste.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (uprostred), nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere (vpravo) a nemecký minister spravodlivosti Heiko MaasNa snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (uprostred), nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere (vpravo) a nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas

Podľa Merkelovej sú myšlienky všetkých zainteresovaných teraz s príbuznými obetí a zranených ležiacich v nemocniciach. “A práve im dlhujeme čo možno najlepšie odvedenú prácu,” zdôraznila Merkelová.  Súčasne vyjadrila nádej, že sa hľadaného podozrivého podarí zadržať už v krátkom čase.

Šéfka spolkovej vlády nezabudla oceniť vysokoprofesionálnu prácu spolupracovníkov Spolkového kriminálneho úradu a podčiarkla, že bola v uplynulých dňoch veľmi hrdá na veľmi uvážlivú reakciu značného počtu ľudí na súčasnú situáciu.

Angela Merkelová vyzdvihla aj fungujúcu medzinárodnú spoluprácu konštatujúc: “Je dobré vedieť aj to, ako sme prepojení na medzinárodnej úrovni, ako bez ťažkostí funguje spolupráca aj s príslušnými úradmi iných krajín, mnohé z ktorých majú už skúsenosti s útokmi.”

Thomas de Maiziere potvrdil, že sa odtlačky prstov hľadaného podozrivého Tunisana Anisa Amriho našli na kabínke kamióna, ktorý vrazil do návštevníkov jedného z berlínskych vianočných trhov. Dodal, že sa objavili aj iné indície naznačujúce, že hľadaný podozrivý je skutočne páchateľom útoku v Berlíne.

Kancelárka a dvaja ministri jej kabinetu sa v sídle BKA informovali o stave vyšetrovania útoku, ktorý si vyžiadal 12 životov a najmenej 48 zranených.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.