Berlín 15. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Michael Sohn)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová opäť hovorí v mene celej Európy bez akéhokoľvek mandátu. Najnovšie pri stretnutí s vysokým komisárom OSN vyhlásila, že Európa v pohode zvládne navrhovaných 40 000 imigrantov ročne z Blízkeho východu a Afriky. Kontroverzná kancelárka to hovorí v čase vrcholiacej migračnej krízy, keď sa do Európy valí cez Stredozemné more státisíce imigrantov z Afriky.

Na snímke Angela Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila plány OSN na vyslanie ďalších migrantov z krajín Blízkeho východu a Afriky do Európskej únie, pričom hovorí, že EÚ by sa v pohode mohla “vysporiadať ” so 40 000 žiadateľmi o azyl. Informoval o tom portál Breitbart.

V odraze na jej “wir schaffen das” mantru od začiatku migračnej krízy, keď nemecká líderka pozastavila Dublinský dohovor a pozvala neobmedzený počet migrantov do  Európy, teraz povedala Vysokému komisárovi OSN pre utečencov Filippovi Grandimu, že Nemecko je “pripravené prevziať svoj podiel”.

Vysoký komisár OSN v piatok v Berlíne odhalil plány, v ktorých by sa rozšírila dvojročná schéma na presídlenie 22 000 sýrskych žiadateľov o azyl (v súčasnosti v Libanone, Turecku a Jordánsku) takmer dvojnásobne, teda až na vyše 40 000 presídlených ročne od roku 2018.

V mene celého európskeho bloku, bez akéhokoľvek mandátu,  Merkelová povedala Grandimu a generálnemu riaditeľovi medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Williamovi Lacy Swingovi: “Toto je číslo, s ktorým sa pravdepodobne Európska únia s 500 miliónmi obyvateľov dokáže vyrovnať,” uvádza Focus. Plány by tiež rozšírili krajiny, z ktorých by boli žiadatelia o azyl prijímaní.

Tieto plány, ktoré podporila Nemecká kancelárka, sú teda naviac kontroverznou schémou núteného prerozdeľovania imigrantov v EÚ, ktorá sa do septembra 2017 snažila z Talianska a Grécka do iných krajín EÚ presťahovať 160 000 prisťahovalcov. Do júla 2017 bolo však presídlených len okolo 25 000  imigrantov.

Opozícia voči systému núteného prerozdeľovania imigrantov pravdepodobne odmietne aj výzvy OSN prijať ešte viac migrantov z tretieho sveta, napriek prehláseniu samozvanej líderky EÚ, Angely Merkelovej.

Najväčšími odporcami  prijatia tisícok nepreverených migrantov z dôvodu bezpečnosti a kultúrnej odlišnosti sú stredoeurópske krajiny Vyšehrádskej skupiny.

V auguste nikým nevolená výkonná zložka EÚ dala Českej republike, Maďarsku a Poľsku mesiac na začatie prijímania migrantov, inak budú čeliť právnym následkom. Tri krajiny z V4, okrem Slovenska, sa však diktátu Európskej únie nechcú podvoliť.
Samuel Gdovin