Berlín 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová by chcela aj po brexite zachovať úzke a rovnoprávne partnerstvo medzi EÚ a Britániou. Uviedla to po piatkovej schôdzke s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Berlíne.
Na snímke Angela Merkelová a Theresa Mayová

“Želali by sme si udržanie tohto blízkeho partnerstva a obe strany sa teraz zrejme snažia zistiť, kde by sme mohli nájsť oblasť spoločného záujmu,” povedala Merkelová, ktorú citovala BBC.
Zdôraznila tiež, že je “zvedavá” na to, ako si budúce partnerstvo medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom konkrétne predstavuje britská vláda. Vyjadrila nádej, že sa v najbližších mesiacoch podarí nájsť spoločnú reč ohľadne podoby budúcej obchodnej spolupráce, rokovania však podľa nej budú zložité.
Theresa Mayová konštatovala, že by uvítala “odvážne a ambiciózne” obchodné partnerstvo s EÚ a tiež novú bezpečnostnú dohodu. V sobotu vystúpi Mayová s prejavom na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde by mala prezentovať svoju víziu budúcej kooperácie medzi Britániou a EÚ v oblasti bezpečnosti.
Britská vláda čelí kritike, že nemá žiadnu víziu ani konkrétnu predstavu o podobe budúcich vzťahov s Bruselom po brexite, ku ktorému má dôjsť v marci 2019. Členovia Mayovej kabinetu sa v súčasnosti snažia túto kritiku odraziť sériou prejavov venovaných problematike brexitu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.