Berlín 14. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová navrhuje poskytnúť finančné a vzdelávacie stimuly tým Tunisanom, ktorí sa dobrovoľne vrátia do vlasti. Kancelárka chce aj týmto spôsobom obmedziť množstvo migrantov, ktorí do Nemecka prichádzajú zo severoafrických krajín. Informovala o tom v rámci svojho dnešného stretnutia s tuniským premiérom Júsufom Šáhidom v Berlíne.

Na snímke nemecká kancelárka Angela MerkelováNa snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová a Šáhid diskutovali o návrhoch, ako zintenzívniť vzdelávacie programy pre Tunisanov a ako zabezpečiť granty pre tých, ktorí sa rozhodnú opustiť Nemecko a začať podnikať vo svojej rodnej krajine. O celej záležitosti sa bude v najbližších dňoch konkrétnejšie diskutovať na úrovni ministrov.

Merkelová tiež oznámila, že v nadchádzajúcich týždňoch plánuje navštíviť Tunisko.
Ešte cez víkend prišla nemecká kancelárka s myšlienkou vybudovať v severnej Afrike utečenecký tábor, ktorý by mohol pomôcť zastaviť prílev utečencov do Európy.

Šáhid však v rozhovore pre nemecký denník Bild, ktorý predchádzal dnešným rokovaniam, vyhlásil, že jeho krajina nemá dostatočné kapacity pre takéto zariadenie.
Merkelová na tlačovej konferencii vyhlásila, že so Šáhidom o tejto záležitosti nediskutovali. Zároveň zdôraznila, že Tunisko nie je – na rozdiel od susednej Líbye – kľúčovou krajinou pre tranzit migrantov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.