Berlín 30. augusta 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Kancelárka Angela Merkelová chce po parlamentných voľbách urobiť ďalšie kroky na prehĺbenie eurozóny
Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce pokračovať v integrácii eurozóny po voľbách do Bundestagu. Merkelová povedala, že nie je proti vytvoreniu spoločného ministra pre eurofinancie. To sa však musí ešte prerokovať. “Vedela by som si predstaviť byť aj ministerka financií,” povedala s dodatkom o vyváženejšej rozpočtovej a hospodárskej politike. Kancelárka spomenula aj spoločný rozpočet eurozóny. Tento rozpočet by nemal byť na začiatku vo výške “stoviek miliárd eur”, ale mal by sa napĺňať v malých krokoch. Merkelová povedala na tlačovej konferencii v Berlíne, že spočiatku by boli platby poskytnuté krajinám, ktoré sú aktuálne v procese obnovy v súlade s Paktom Euro stability, a preto si nemôžu dovoliť výdavky. Prostredníctvom platieb zo spoločného rozpočtu by sa dalo zabezpečiť, aby krajiny realizovali “reformy”, ale zároveň mali príležitosť posilniť svoju “konkurencieschopnosť”.
Merkelová povedala, že vývoj v eurozóne je pozitívny, pretože všetky krajiny eurozóny rastú. Neočakáva štvrtý úverový program pre Grécko, hoci ho nemohla vylúčiť, pretože vývoj výrazne závisí od ďalších krokov, ktoré vláda v Aténach podnikla.
Merkelová stála za návrhom spolkového ministra financií Wolfganga Schäublea na rozšírenie ESM záchranného fondu na širší európsky menový fond. Považuje návrh za veľmi dobrý rozvoj ESM. To by umožnilo Európe dokázať, že má v portfóliu všetky mechanizmy schopné reagovať na všetky situácie. Predovšetkým je však potrebná väčšia hospodárska súdržnosť medzi krajinami eurozóny.
Francúzsky prezident Emmanuel Macrona povedal pre Financial Times, že Francúzsko po voľbách do Bundestagu predloží tucet návrhov, ako by sa eurozóna mohla ďalej rozvíjať.
Mujtaba Rahman z Eurasia Group uviedol, že spoločným cieľom Francúzska a Nemecka je zabrániť v budúcich voľbách zvoleniu Marine Le Penovej. Berlín uznal, že úspech Macrona je úzko prepojený s osudom EÚ.
Nemecká strana FDP sa domnieva, že Merkelovej plány ukazujú na “ďalekosiahlu reorganizáciu menovej únie”. “Slobodní demokrati sa obávajú, že to nie je návrat k zmluvným pravidlám, ale prerozdelenie peňazí. Záujmy Paríža sa líšia od záujmov Berlína,” uviedol v utorok Christian Lindner pre nemeckú tlačovú agentúru.