Brusel 19. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Bernd Von Jutrczenka)

Podľa Merkelovej ide Turecko zlým smerom v dodržiavaní zásad právneho štátu
Nemecká kancelárka Angela Merkelová požiada partnerov z Európskej únie, aby obmedzili finančné dotácie pre Turecko, ktoré majú tejto krajine pomôcť pri uskutočňovaní reforiem v rámci príprav na členstvo v Únii. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na Merkelovej vyhlásenie na zasadnutí Európskej rady v Bruseli.
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová uviedla, že Turecko “ide zlým smerom”, čo sa týka dodržiavania zásad právneho štátu. Vývoj v oblasti demokracie kancelárka vníma takisto “veľmi negatívne”, a to nielen preto, že v Turecku zadržali nedávno viacero Nemcov.
Nemecká líderka na druhej strane ocenila Turecko za pomoc pri zastavení mohutného toku migrantov, ku ktorému došlo ako súčasť dohody s EÚ. Merkelová sa zároveň zaviazala, že zdroje ktoré boli Turecku prisľúbené v rámci tejto dohody, zostanú zachované. Z týchto peňazí majú podľa nej prospech najmä utečenci prežívajúci v ťažkých podmienkach.
Prístupové rokovania medzi Ankarou a EÚ uviazli prakticky na mŕtvom bode po vlaňajšom neúspešnom pokuse o štátny prevrat v Turecku. Na mlčanie Bruselu turecká vláda opakovane reagovala pobúrene a prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týždeň vyzval EÚ, aby prijala rozhodnutie vo veci prístupových rokovaní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.