Merkelová chce hodnotiť Kurza podľa činov; v utečeneckej politike sa rozchádzajú

Berlín 17. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Michael Sohn)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu po stretnutí s novým rakúskym náprotivkom Sebastianom Kurzom povedala, že vidí dobrý základ na intenzívnu vzájomnú spoluprácu. Koaličnú vládu, ktorú zostavila Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) s pravicovo-populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), bude Berlín hodnotiť až podľa jej činov, citovala Merkelovú agentúra DPA.
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

Šéfka nemeckej vlády po prijatí Kurza v Berlíne konštatovala, že vo vzťahoch medzi Nemeckom a Rakúskom je len málo vecí, ktoré ich rozdeľujú. Ako príklad uviedla rakúsku žalobu na Európskom súdnom dvore, ktorej predmetom je rozhodnutie Nemecka zaviesť mýto pre osobné automobily.
Merkelová a Kurz na tlačovej konferencii v Berlíne taktiež potvrdili, že majú rozdielne postoje v oblasti utečeneckej politiky. Rakúsky kancelár vyjadril v tejto súvislosti názor, že diskusia o migračných kvótach v EÚ zaberá “trochu priveľa” priestoru. Kurz je presvedčený, že riešenie migračnej otázky spočíva v “riadnej ochrane vonkajších hraníc” a “výraznejšej pomoci” priamo na miestach, odkiaľ migranti prichádzajú. Dodal, že nie je správne, ak namiesto štátov rozhodujú prevádzači o tom, kto sa dostane do Európy.
Podľa Kurza nikto nemôže vyčítať Rakúsku, že je nesolidárne, keďže prijalo nadmerný počet utečencov.
Merkelová súhlasila s tým, že v migračnej politike ide predovšetkým o ochranu vonkajších hraníc EÚ, dohody s krajinami pôvodu či hospodársku pomoc a že je potrebné nelegálnu migráciu obmedziť. Odmieta však, aby sa niektoré krajiny nepodieľali na európskej solidarite, pokiaľ ochrana vonkajších hraníc dostatočne nefunguje.
Nemecká kancelárka privítala v stredu rakúskeho partnera na jeho prvej oficiálnej návšteve Nemecka, odkedy sa v decembri ujal svojej funkcie. Kurza prijala vo svojom úrade s vojenskými poctami, následne s ním prediskutovala okrem utečeneckej politiky aj tému budúcnosti EÚ. Rakúsko totiž v druhej polovici tohto roka prevezme rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)