Berlín 30. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Rusko nedávno zdvojnásobilo svoje úsilie o vytvorenie užších väzieb s africkým kontinentom, a to aj vo vojenskej oblasti. V októbri 2019 Moskva dokonca zorganizovala vôbec prvé rusko-africké fórum a na základe nariadenia vlády vyslala niektorých zo svojich vojenských poradcov do Stredoafrickej republiky, aby školili vojakov krajiny

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala parlament krajiny, aby preskúmal svoj postoj k obmedzeniam predaja zbraní s cieľom umožniť dodávky zbraní africkým krajinám, konkrétne v sahelskom regióne na juh od Sahary. Tvrdila, že úspech v tejto oblasti je priamo spojený s nemeckou bezpečnosťou a označila ho za jeden z najzávažnejších problémov, ktorému v súčasnosti čelí jej krajina.

Berlín pomáha Mali v boji proti teroristickým skupinám od roku 2013, a to rozmiestnením vlastných vojsk v krajine. Merkelová zdôraznila, že kým Nemecko pripravuje armádu v afrických krajinách na boj proti teroristickým hrozbám, nedokázalo im k tomu poskytnúť prostriedky a to najmä zbrane. Bezpečnosť afrických krajín však nebola jediným dôvodom, ktorý ju znepokojoval.

„Pýtam sa sama seba, ak je v našom záujme, aby bola Afrika vyzbrojená Ruskom alebo snáď Čínou alebo Saudskou Arábiou? Nemyslím si, že môžeme podporiť stabilitu a mier v Afrike a odmietnuť dodávať zbrane. Nemôžeme učiť ľudí, ktorí musia bojovať s teroristami a pritom tvrdiť, že je na nich, aby zistili, kde dostanú zbrane,“ uviedla kancelárka.

Nemecko spolu s Francúzskom tiež presadzuje zriadenie ďalšieho mechanizmu predaja zbraní africkým štátom prostredníctvom tzv. Európskeho mierového nástroja, ktorý je koncipovaný ako samostatný „rozpočet EÚ“. Jeho detaily zostávajú záhadou, ale iniciatíva má podľa EUobserver už svojich odporcov.

Médiá odkazujú na Dánsko, Maltu a Holandsko ako na pevných oponentov. Švédsko má obavy v súvislosti s Európskym mierovým nástrojom v oblasti bezpečnosti s cieľom zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali na čierny trh alebo do rúk militantov. Írsko sa tiež údajne stavia proti tejto myšlienke, ale údajne drží jazyk za zubami, aby nestratilo podporu Francúzska a Nemecka v záležitostiach Brexitu.

Afrika v strede pozornosti Ruska

Rusko nedávno postavilo Afriku do stredu svojej zahraničnej politiky. Rusko vyslalo do Stredoafrickej republiky (SAR) vojenského poradcu, aby mu pomohlo vyrovnať sa s prebiehajúcou občianskou vojnou tým, že v roku 2018 vyškolilo svoje vojenské sily.

V októbri 2019 Moskva zorganizovala prvé rusko-africké fórum v Soči, navštívené väčšinou afrických krajín. Africké štáty už dlho vedia, že Rusko je spoľahlivým dodávateľom zbraní a pokrýva významnú časť predaja v tejto oblasti na kontinente a fórum zjavne obnovilo ich záujem.

Nigéria podpísala dohodu o kúpe 12 útočných vrtuľníkov MI-35 z Moskvy, zatiaľ čo rad ďalších štátov diskutoval o možnom nákupe iných typov zbraní. Rusko tiež predávalo zbrane do SAR, pretože OSN udelila patričné ​​povolenia v roku 2017.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj