Berlín 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Úradujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová vo volebnej centrále CDU v Berlíne dnes večer síce zožala ovácie, avšak jej strana utrpela v dnešných voľbách do Spolkového snemu ťažké straty
Merkelová: Bez CDU vláda nevznikne

Kresťansko-demokratické strany CDU/CSU získali podľa predbežných odhadov 33.2 percenta hlasov, kým pred štyrmi rokmi to bolo 41.5 percent.
“Samozrejme, dúfali sme v lepší výsledok, avšak strategický cieľ sme dosiahli. Sme najsilnejšou stranou a proti nám nemôže vzniknúť žiadna vláda.
Za veľkú výzvu označila vstup vyhranene pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) do Spolkového snemu.
“Chceme voličov získať späť, najmä dobrou politikou,” vyhlásila Merkelová.

Merkelová: Voličov AfD chceme získať späť predovšetkým dobrou politikou
Kresťansky orientované strany únie CDU/CSU získali podľa predbežných odhadov 33.2 percenta hlasov, kým pred štyrmi rokmi ich podporilo 41.5 percenta voličov.
“Samozrejme, dúfali sme v lepší výsledok, avšak strategický cieľ sme dosiahli. Sme najsilnejšou stranou a proti nám nemôže vzniknúť žiadna vláda,” vyhlásila Angela Merkelová, ktorá zatiaľ ponechala nezodpovedanou otázkou, s kým mieni vládnuť. Máme mandát prevziať zodpovednosť a toho sa ujmeme v rozhovoroch s inými partnermi, poznamenala.
Za veľkú novú výzvu označila vstup vyhranene pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) do Spolkového snemu.
Strany únie budú volebný výsledok AfD detailne analyzovať, pretože chcú voličov AfD získať späť, a to riešením problémov, akceptovaním ich starostí, a sčasti aj ich obáv, avšak predovšetkým dobrou politikou, odznelo z úst šéfky spolkovej vlády za veľkého aplauzu prítomných.
Podľa Merkelovej teraz treba vytvoriť predpoklady, aby sa Nemecku darilo aj za päť, desať rokov. Ide o to postarať sa o hospodársky blahobyt, zachovať súdržnosť Európskej únie, vybudovať silnú Európu a bojovať proti ilegálnej migrácii a príčinám masového exodu ľudí.