Berlín 9. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vyzvala v stredu večer v Berlíne k pokračovaniu procesu reforiem v Bosne a Hercegovine. Stalo sa tak pri jej stretnutí s členmi tamojšieho prezídia.

Na snímke zľava nemecká kancelárka Angela Merkelová počas stretnutia s prezidentom Kosova Hashimom Thacim

Hostiteľka zdôraznila význam reformy volebnej legislatívy pred plánovanými prezidentskými a parlamentnými voľbami 7. októbra a upozornila, že nesmie dôjsť k blokáde štátu, vyplýva zo správy tlačovej agentúry DPA.
Podľa Merkelovej slov pred stretnutím s Bakirom Izetbegovičom, Mladenom Ivaničom a Draganom Čovičom je predpokladom ďalšieho približovania balkánskej krajiny k Európskej únii zmierenie príslušníkov tamojších etník (moslimských Bosniakov, pravoslávnych Srbov a katolíckych Chorvátov, ktorých predstavitelia sa už dlhší čas sporia o volebný zákon).
Izetbegovič vyjadril v Berlíne nádej, že Bosna a Hercegovina sa do konca roka stane kandidátskou krajinou Únie.
Situácia v krajine je podľa názoru hostí lepšia, ako jej vnímanie širokou verejnosťou, reformy majú prvé výsledky a mali by sa urýchliť. Naliehavo je potrebné hlavne rozšírenie infraštruktúry, odznelo v Berlíne.
 
Príspevok Merkelová apelovala na vedenie Bosny a Hercegoviny, aby pokračovalo v reformách zobrazený najskôr Hlavné správy.